10 rad jak karmić dziecko butelką

Autor:

Karmienie butelką rozpoczynamy wówczas, kiedy z różnych powodów karmienie naturalne jest niemożliwe lub niewystarczające. Jeśli jesteś przerażona, bo musisz zacząć karmienie butelką, nie martw się, to jest prostsze niż myślisz. Oto kilka rad, jak sobie z tym poradzić.
Pierwszą i podstawową zasadą przy karmieniu dziecka butelką jest utrzymanie właściwej, czyli wyższej pozycji dziecka z podtrzymaniem jego głowy w zagięciu łokcia. Mowa tu szczególnie o dzieciach, które połykają zbyt dużą ilość powietrza w czasie karmienia, mające kolkę lub zagrożenie refluksem. Należy również pamiętać o tym, że głowa malucha powinna być w linii kręgosłupa. Aktywna pozycja niemowlęcia w czasie karmienia butelką powinna jak najbardziej przypominać pozycje do karmienia naturalnego, szczególnie wtedy, gdy u dziecka łączone są obydwa sposoby karmienia. Pozwala to niemowlęciu na prawidłowe integrowanie doświadczeń związanych z sytuacją karmienia.


Mleko należy przygotować tuż przed posiłkiem, można je trzymać w podgrzewaczu, nie dłużej niż pół godziny. Jeśli jednak musisz przygotować mleko wcześniej, wstaw je do lodówki, nie powinno jednak stać tam dłużej niż dwie godziny. Po wyjęciu z lodówki mieszankę trzeba podgrzać w podgrzewaczu – w mikrofalówce ogrzeje się nierównomiernie.


Podczas przygotowania mleka należy zachować proporcje, dokładnie tyle ile zlecił producent. Miarka nie powinna być ani przepełniona, ani niepełna, gdyż skład mieszanki jest tak przygotowany, aby przypominała ona naturalny pokarm. Te proporcje są bardzo ważne, gdyż jeśli wsypiesz zbyt mało proszku, dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych, jeśli za dużo – mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, kolką albo biegunką, a nerki będą przeciążone nadmiarem protein.


Pamiętaj również, aby nie gotować mieszanki, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci ona część witamin i cennych składników mineralnych.


Kolejną istotną sprawą jest karmienie dziecka według zegarka, ponieważ dziecko karmione sztucznie nie powinno dostawać mleka za żądanie. Pomiędzy posiłkami powinny być zachowane co najmniej trzy godziny odstępu, gdyż maleńki organizm nie jest w stanie szybko strawić mieszanki, a przed kolejnym posiłkiem powinien być pusty.


Warto wybierać akcesoria do karmienia niemowląt w sposób świadomy i przemyślany, tak aby wspomagały dziecko w prawidłowym przebiegu funkcji ssania a nie kolidowały z nim. Dlatego bardzo istotny jest wybór odpowiedniego smoczka, najlepszy to taki z twardego sylikonu o fizjologicznym kształcie (zbliżonym do kształtu piersi kobiecej), który zmusi dziecko do większego wysiłku podczas ssania. Chodzi również o precyzyjne dostosowanie szybkości przepływu pokarmu w zależności od jego konsystencji oraz sprawności dziecięcego ssania. Duży wpływ mają również ruchy i położenie języka, motoryka warg, gotowość do szerokiego otwarcia ust, gdyż inne są możliwości efektywnego, prawidłowo skoordynowanego ssania u noworodka, inne u dziecka urodzonego przedwcześnie, a jeszcze inne u niemowlęcia 6 - miesięcznego.


Kolejną ważną rzeczą jest prawidłowe ułożenie butelki w dłoni. Najlepiej, jeśli jej kształt umożliwia utrzymywanie między palcem wskazującym a kciukiem osoby karmiącej. To pozwala na dopasowanie się do rytmu ssania dziecka, a także nie dopuści do ucisku butelki na żuchwę i wargi dziecka.


Należy pamiętać, żeby wstrzymać się z wsunięciem smoczka do ust dziecka, w czasie kiedy jest ono bardzo niespokojne, płacze lub krzyczy. Drogi oddechowe nie są wtedy zabezpieczone i pokarm może przedostać się do krtani, a nie do przełyku.


Ważne jest, aby obserwować dziecko w czasie karmienia i reagować na zachowania sygnalizujące ewentualne trudności w połykaniu i oddychaniu. Niektóre dzieci potrzebują na przykład większej ilości przerw podczas jednej sesji karmienia na odbicie połkniętego powietrza.


Z tymi wskazówkami na pewno poradzicie sobie z nakarmieniem dziecka z butelki.

fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)


SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Marta Żylis

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Marta Żylis

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Marta Żylis

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Marta Żylis

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: