Kiedy dziecku ucieka oko

Autor:

Około 4% dzieci dotyka problem zeza. Jest to schorzenie, w którym oczy ustawiają się w różnych kierunkach - jeśli jedno oko znajduje się bliżej nosa mówimy o zezie zbieżnym, a jeśli przestawia się w kierunku skroni mówimy o zezie rozbieżnym.
W większości przypadków choroba pojawia się między pierwszym, a piątym rokiem życia. Zez może jednak dotyczyć także starszych dzieci – narażone są na jego wystąpienie do ósmego roku życia, czyli do czasu całkowitego wykształcenia się zdolności prawidłowego widzenia obuocznego. Zez może być również wadą wrodzoną – obecną zaraz po urodzeniu dziecka lub pojawiającą się niedługo potem. Warto jednak pamiętać, że nie musi oznaczać faktycznego schorzenia. Zdarza się bowiem, że noworodki posiadają rozbieżność oczu co związane jest z niedorozwojem zdolności widzenia, ale co może zaniknąć jak dziecko rośnie - mówi lekarz okulista Alicja Dreksler-Tkacz z chorzowskiego szpitala Weiss Klinik.

Symptomy zeza


W większości przypadków problem jest łatwo dostrzegalny – dziecko jednym okiem nie patrzy bezpośrednio przed siebie. Czasem zmiana nie jest tak wyraźna, dlatego należy zwracać uwagę na inne symptomy, takie jak przymykanie chorego oka lub przechylanie głowy tak, by zdrowe oko mogło znaleźć się bliżej obserwowanego obiektu. Wyleczenie zeza zależy w dużej mierze od postawienia prawidłowej diagnozy najwcześniej jak to możliwe - należy bowiem pamiętać, że dzieci nie "wyrastają" z zeza.


Przyczyną pojawienia się zeza może być osłabienie mięśni, dzięki którym można poruszać oczami w różnych kierunkach lub ich jednostronne nadciągnięcie. Zaburzenia w aparacie mięśniowym są zwykle efektem występowania kilku elementów. Są to czynniki genetyczne, wady refrakcji (zwłaszcza dalekowzroczność, która powoduje, że dziecko „wytęża” wzrok by zobaczyć coś w bliskiej odległości) czy problemy fizjologiczne w obrębie systemu optycznego. W niewielkiej liczbie przypadków odpowiedzialny za występowanie zeza może być mózg, który nie potrafi skoordynować normalnego funkcjonowania gałek ocznych.

Następstwa zeza


Gdy obie gałki oczne ustawione są równolegle  widziany obraz pada w obu oczach na właściwą część siatkówki. Taka informacja drogą wzrokową dociera do mózgu, który łączy przekaz z obu oczu w obraz trójwymiarowy. W sytuacji gdy każde oko patrzy w innym kierunku na siatkówce tworzą się dwa różne obrazy, a dodatkowo, ten który powstaje poza plamką jest nieostry. Mózg  dziecka otrzymuje wtedy sprzeczne informacje i aby poradzić sobie z taką sytuacją wyłącza przekazywanie obrazu z jednego oka. W efekcie mamy do czynienia z ambliopią, potocznie nazywaną zespołem "leniwego oka" i niedowidzeniem. Konsekwencją takiej sytuacji jest zmniejszenie zdolności widzenia, a nawet jej trwała i nieodwracalna utrata, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkiego leczenia - podkreśla Alicja Dreksler-Tkacz.

Leczenie zeza


Zez możemy leczyć w sposób zachowawczy. W przypadku gdy jest on spowodowany wadą refrakcji wystarczające może być noszenie okularów korygujących. Często dziecko wykazuje niechęć do ich noszenia - warto wtedy pamiętać, że może to być spowodowane nie tylko czynnikami zewnętrznymi (niewygoda, konieczność pamiętania o ich codziennym zakładaniu), ale również koniecznością przystosowania oczu do patrzenia przez szkła wspomagające wzrok. Dzieci potrafią bowiem tak wyćwiczyć swój wzrok do radzenia sobie z wadą, że trudno im zmienić przyzwyczajenie i "oddać" część tej pracy okularom. Zwykle też leczenie wymaga od dziecka wykonywania specjalnych ćwiczeń zwiększających zdolność do wspólnej, skoordynowanej pracy obu gałek ocznych zaproponowanych przez ortoptyka. Prowadzone w tej dziedzinie badania amerykańskich naukowców nie tylko wskazują na wysoką skuteczność tej formy leczenia, ale pozwalają tworzyć nowe, doskonalsze programy pracy z pacjentami, którzy cierpią na chorobę zezową. W przypadku pojawienia się ambliopii należy wprowadzić trzecią metodę leczenia, która pozwoli wzmocnić mięśnie osłabionego oka i przywrócić prawidłowe widzenie. Stosuje się wtedy proste rozwiązanie w postaci zasłonięcia zdrowego oka i zmuszenia do większej pracy tego z obniżoną ostrością wzroku.


Pewna grupa przypadków wymaga niekiedy przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Operację wykonuje się w przypadku dużego zaawansowania choroby, której nie można już wyleczyć przy wykorzystaniu okularów korekcyjnych. Warto jednak pamiętać, że nie usunie ona ambliopii. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i służy wyrównaniu prawidłowej pracy mięśni w obu gałkach ocznych. Noszenie okularów po przeprowadzeniu procedury jest w tym przypadku również konieczne - stosuje się je w celu przywrócenia poprawy funkcjonowania oczu jako jednego narządu.fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)

SzukajDlaczego warto postawić na blat z granitu?

Autor:

Kamień naturalny, a zwłaszcza granit, cieszy się coraz większym powodzeniem w aranżacji wnętrz. Polacy decydują się już nie tylko na granitowe podłogi, parapety

Czytaj dalej
Udostępnij:

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Autor:

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Jednym z najważniejszych zjawisk towarzyszących procesowi rozwoju jest nauka języka oraz odpowiedn

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak usunąć tatuaż? I inne pytania o skórę

Autor:

Imię byłego faceta, nieudany kotek, wulgarny dowód nastoletniego buntu – to tylko niektóre z licznych przykładów tatuaży, których chciałybyśmy się pozbyć.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Kozaki – idealne buty dla kobiet o każdej sylwetce

Autor:

Kozaki to ten rodzaj obuwia, który od lat króluje na damskich nogach. Najchętniej sięgamy po kozaki damskie ze skóry naturalnej jesienią or

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jazda Ferrari – idealny prezent dla mężczyzny

Autor:

Jak wiele pomysłów zza oceanu, także i na to przyszła do nas moda, która za jakiś czas może być nazwana tradycją na organizowanie wieczorów

Czytaj dalej
Udostępnij: