Astma u dzieci

Autor:

Nasze małe pociechy każdego dnia poznają nowe atrakcje życia codziennego. Są ciekawe świata, nie boją się nowych wyzwań. Nie są jednak świadome tego, że czeka na nie wiele niebezpieczeństw. Inaczej jest z rodzicami – każdego dnia dbają by ich dzieci mogły swobodnie poznawać otaczające środowisko, zdobywać nową wiedzę i umiejętności.Jedną z chorób, przed którą chcemy ochronić nasze pociechy jest astma.

Zacznijmy od początku... co to jest?
Mówiąc krótko, astmę wywołuje stan zapalny, który spowodowany jest przez dotarcie alergenów do błony śluzowej, znajdującej się w „rureczkach” doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Z upływem czasu wydzielina produkowana wskutek nadwrażliwości oskrzeli staje się coraz bardziej gęsta, co zmniejsza dopływ powietrza i powoduje duszności.
Na świecie astma dotyka 10-15% dzieci. Jej najczęstszą przyczyną (90% przypadków) jest alergia i uczulenie na alergeny, do których zaliczamy kurz, zarodniki pleśni, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Rozwojowi tej choroby sprzyjają także zbyt często podawane antybiotyki, które zabijają „pozytywne” bakterie znajdujące się w organizmie.
Niebezpieczne są też nawracające się infekcje dróg oddechowych. Choroba znacznie częściej występuje u dzieci mieszkających w wysoko uprzemysłowionych miejscach, w których środowisko jest bardziej zanieczyszczone. Prawdopodobieństwo zachorowania dzieci na astmę jest większe, gdy chorują na nią rodzice.

Pierwsze niepokojące sygnały...

Postawienie diagnozy nie jest łatwym zadaniem. Pierwsze objawy czasem ciężko odróżnić od np. infekcji dróg oddechowych. Poprzez to bywa niekiedy źle leczona. Astma to stan zapalny, w przypadku którego zastosowanie znajdują leki przeciwzapalne, a nie antybiotyki, które obniżają odporność i sprzyjają rozwojowi tej choroby.Astmę mogą zwiastować:
-    Kaszel, będący niekiedy jedynym objawem astmy. Nie lekceważcie jeśli się powtarza, pojawia się zazwyczaj w nocy lub po wysiłku, uaktywnia się podczas przebywania w okolicy skażonej spalinami, dymem z papierosów czy zapachem farb i lakierów. Niebezpieczeństwo oznaczać może kaszel, który nie ustępuje pomimo zażywania przez dziecko antybiotyku.
-    Często występujący głośny oddech
-    Katar
-    Szybkie zmęczenie, apatia.

Szybka diagnoza na miarę złota...

Aby zdiagnozować chorobę alergolog przygląda się dziecku, a także zleca takie badania jak spirometria czy testy skórne. Ważnym czynnikiem w rozpoznaniu choroby jest też przeprowadzany z rodzicami wywiad. Po rozpoznaniu lekarz zaleca odpowiednie środki przeciwzapalne, mające na celu zaprzestanie rozwoju choroby. W niektórych przypadkach lekarze stwierdzić mogą cofnięcie się choroby i zmniejszyć dawkę leków lub całkowicie je odstawić. Ważne jest zatem właściwe, zgodne z zaleceniami przyjmowanie przepisanych środków.

Pamiętajcie, aby nie lekceważyć niepokojących objawów. Szybkie rozpoznanie astmy oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy to szansa na normalne życie dla Waszych dzieci.

Polecamy strony:

www.mojaastma.org.pl - strona Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy
www.pta.med.pl - strona Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
www.astma-katar.pl - portal dla rodziców dzieci z astmą

SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Ewa Madaj

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Ewa Madaj

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Ewa Madaj

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Ewa Madaj

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: