Kwas foliowy i żelazo w diecie przyszłej mamy

Autor:

Dla kobiet w ciąży nie jest tajemnicą, iż kwas foliowy i żelazo niezwykle pozytywnie wpływają na zdrowie nienarodzonego maleństwa. Każdy lekarz poleca przyszłym mamom spożywanie dużych ilości produktów zawierających te składniki. Nie bez powodu. Są to pierwiastki dbające o prawidłowy rozwój dziecka.Kwas foliowy dla właściwego rozwoju...
Kwas foliowy jest ważny z prostego powodu. To on, poprzez syntezę kwasów nukleinowych – materiału genetycznego komórek, bierze udział w procesie wzrostu i rozmnażania,. Jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju układu pokarmowego i nerwowego, a także do powstania czerwonych krwinek w szpiku. U przyszłym mam zapobiega anemii. Ma on ogromne znaczenie w profilaktyce wad cewy nerwowej u płodu, do których należą m.in. bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa.
Nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć go sam. Dlatego musimy zadbać o dostarczenie tego pierwiastka w odpowiedniej ilości, zarówno sobie jak i dziecku. Ważne jest regularne spożywanie go  w trakcie jak i przed zajściem w ciążę.Kwas foliowy znajdziemy w pomarańczach, bananach, fasoli, soczewicy, soi, szpinaku, sałacie, natce pietruszki, szparagach, brukselce, groszku, brokułach, burakach, owocach (kiwi, awokado, maliny) ryżu, jęczmieniu, pszenicy, żółtkach jaj, wątróbce, serach, orzeszkach ziemnych.
Jest on bardzo „wrażliwą” witaminą. Traci swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego należy spożywać produkty surowe lub przygotowane na parze. Zabójcami kwasu foliowego są także nikotyna i alkohol. Wyjątkiem tutaj jest piwo, które, co ciekawe, jest źródłem tej witaminy.
W 1997 r. w Polsce Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną wprowadził Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej. Jego zadaniem jest popularyzacja tematów związanych z wadami cewy nerwowej u dzieci.

Żelazo pierwiastkiem życia...
Żelazo jest niezwykle ważnym składnikiem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To on dba o właściwy poziom dotlenienia krwi, zarówno matki jak i płodu. Jego niedobór prowadzi do anemii, co może wywoływać konsekwencje, w postaci m.in. poronienia.
Gdy narzekacie na osłabienie organizmu, senność czy bóle głowy, oznaczać to może niedobór żelaza w waszym organizmie. Należy wtedy zbadać poziom hemoglobiny we krwi.
W przypadku kobiet w ciąży pierwiastek ten musi być dostarczany w większych dawkach, często w kombinacji z innymi, działającymi na układ krwionośny i nerwowy płodu.
Chcąc wzbogacić dietę w żelazo należy spożywać dużo czerwonego mięsa, wątróbkę drobiową, ryby, brokuły, szpinak, rośliny strączkowe, kapustę, suszone owoce, kaszę, ciemne pieczywo, owoce oraz soki cytrusowe.
W przyswajaniu żelaza pomaga witamina C. Należy jednak uważać z suplementami, gdyż przyjmowanie zbyt dużej dawki żelaza może prowadzić do nadciśnienia i w efekcie być szkodliwe dla dziecka.

SzukajBudowa domu – na czym warto oszczędzać, a czego należy unikać?

Autor: Ewa Madaj

Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować kos

Czytaj dalej
Udostępnij:

Zegarki Pulsar – połączenie nowoczesnych rozwiązań z niezawodnym mechanizmem

Autor: Ewa Madaj

Zegarki Pulsar od ponad 30 lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nietuzinkowy design. Dlaczego są

Czytaj dalej
Udostępnij:

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając z dzieckiem za granicę?

Autor: Ewa Madaj

Nawet krótkie wycieczki z dzieckiem bywają prawdziwą przygodą. Jednak nie odnosi się to jedynie do wrażeń i wspomnieć, które już zawsze będą towar

Czytaj dalej
Udostępnij:

Bielizna przez wieki, czyli historia damskiego biustonosza

Autor: Ewa Madaj

Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak spędzić wiosenny weekend w Warszawie

Autor: Ewa Madaj

Wiosenna wycieczka do stolicy to doskonały pomysł. Miasto oferuje wiele atrakcji, które szczególnie o tej porze roku są warte zobaczenia. Można po

Czytaj dalej
Udostępnij: