Adopcja po polsku

Autor:

W drugiej połowie marca Program 3 Polskiego Radia rozpoczął akcję społeczną "Adopcja po polsku", którą patronatem honorowym objęły Pierwsza Dama RP Anna Komorowska oraz Pani Henryka Krzywonos.
W dniu 21 marca po raz pierwszy na antenie Trójki słuchacze mogli dowiedzieć się więcej o ruszającej akcji. Do końca kwietnia natomiast na antenie radia poruszane będą zagadnienia związane z tematyką adopcji.  W codziennych audycjach znajdują się przede wszystkim m.in. opowieści o rodzinach adoptujących dzieci, dylematy rodziców przed adoptowaniem dziecka, porady prawne. Dodatkowo zostanie przedstawiona sytuacja dzieci, które czekają na adopcję w polskich domach dziecka.  O tym wszystkim usłyszycie w audycjach "TuBaron" (godz. 11.10) oraz popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" (piątki, godz. 16.20). Autorką cyklu jest Joanna Mielewczyk.


Skąd pomysł na akcję? Dzisiaj niepłodność to już choroba cywilizacyjna, która dotyka ponad 15% par na świecie. Oznacza to, że co 6 małżeństwo ma trudności z posiadaniem potomstwa. Liczba ta wykazuje w dalszym ciągu tendencję wzrostową, ponieważ rok rocznie przybywa 2 mln niepłodnych małżeństw. Na podstawie danych pochodzących z badań Europejskiego Towarzystwa ds. Rozrodu i Embriologii Człowieka (ESHRE – European Society of Human Reproduction and Embryology) częstość występowania niepłodnych par w Polsce ocenia się na 10-15%, czyli około 1 miliona małżeństw w wieku reprodukcyjnym. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia niepłodnością nazywamy niemożność zajścia w ciążę mimo regularnych stosunków płciowych (4-5 w tygodniu) utrzymywanych przez minimum rok przy niestosowaniu metod antykoncepcji. Diagnostykę w kierunku przyczyny niepłodności ustala się po roku nieskutecznych starań o dziecko.


Pomimo tego, że wciąż tyle małżeństw cierpi z powodu niemożności posiadania upragnionego potomstwa w domach dziecka czekają setki tysięcy niechcianych dzieci. Statystyki również bywają porażające- według raportu Fundacji Świętego Mikołaja z 2009 roku oraz danych statystycznych Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, około 14 500 dzieci tylko w I półroczu 2008 zostało zabranych z domów, w 2009 roku prawie 30 tysięcy znajdowało się w domach dziecka, rodzinnych domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych, a adoptowanych jest około 3 200 dzieci rocznie. Dzieci, które mogłyby wychowywać się w rodzinie, często czekają latami lub nie doczekują się wcale.


Dlaczego? Boimy się adopcji i wciąż za mało wiemy na jej temat. Prawo również nam nie pomaga. Bywa, że w "adopcyjnej kolejce" kilka tysięcy par czeka na dzieci średnio trzy lata na pozyskanie pełnych praw rodzicielskich. Wszystko przez procedury i spotkania, w jakich muszą uczestniczyć pary, starające się o adopcję.


Bardzo często większość z nas nie zdaje sobie sprawy na, co mogą liczyć rodzice adoptujący dziecko. W rzeczywistości nie są pozostawieni sami sobie i przez najbliższe lata wychowywania dziecka pozostają w stałym kontakcie z Ośrodkiem Opiekuńczym. Do ich dyspozycji pozostają psychologowie i terapeuci, którzy na bieżąco pomagają rozwiązywać wszystkie pojawiające się problemy.


Decyzja o adopcji nie jest łatwa. Musi być podjęta rozsądnie i przede wszystkim świadomie- jest przecież nieodwracalna. Jeżeli przechodzi Ci przez myśl, że mogłabyś adoptować dziecko wejdź na stronę www.adopcjapopolsku.pl i przeczytaj wspomnienia rodziców, którzy przez to przeszli. Na stronie możesz skorzystać także z wielu porad ekspertów, którzy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.fot. Katarzyna Piwecka, fotografia rodzinna Poznań (www.katarzynapiwecka.pl)

SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Natalia Tyszka

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Natalia Tyszka

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Natalia Tyszka

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Natalia Tyszka

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: