Karmienie łyżeczką, picie z kubeczka

Autor:

Od 6 miesiąca życia maluch potrafi już sprawnie chwytać ustami pokarm z łyżeczki i przeżuwać go. Staraj się rozwijać tę umiejętność, podając wszystkie pierwsze stałe pokarmy łyżeczką, które wymaga skupienia i spokoju zarówno od matki jak i dziecka.
Dla dziecka są to trudności ze zdobywaniem nowych umiejętności – dla Ciebie jest to często lekcja cierpliwości. Dlatego warto zastosować kilka sprawdzonych rad:


•    posadź dziecko w pozycji pionowej i upewnij się, czy jest bezpieczne,
•    nałóż dziecku śliniak i zabezpiecz wszystko dookoła, tak by nie było przy tym zbyt wiele zabrudzeń,
•    nakładaj na czubek łyżeczki niewielką ilość pokarmu,
•    nie ponaglaj dziecka,
•    proponuj mu jednorazowo tylko jeden nowy smak,
•    nie karm dziecka na siłę. To pierwszy krok to tego, by stało się niejadkiem,
•    zawsze sprawdzaj temperaturę posiłku przed podaniem.


Na pierwsze próby karmienia łyżeczką wybierz właściwy moment, najlepiej kiedy dziecko nie jest zmęczone, a Ty nigdzie się nie spieszysz. Łyżeczka może służyć również do podawania pierwszych napojów (np. soków). Powinna być mała i wykonana z plastiku o gładkich krawędziach, dlatego zawsze sprawdzaj, czy łyżeczka ma odpowiedni atest.


Picie z kubeczka


Około 6-7 miesiąca życia Twój malec powinien rozpocząć naukę picia z kubeczka. Najlepsze są kubeczki ze specjalną przykrywką i ustnikiem (dzióbkiem), który jest doskonałym dozownikiem i jednocześnie zapobiega rozlaniu się płynu. Kubeczek powinien jak najczęściej zastępować butelkę, ponieważ jest to zdrowsze dla ząbków maluszka. Po kilku tygodniach, gdy maluch umie już z niego pić, podaj kubek z twardym ustnikiem. Roczne dziecko warto uczyć picia ze zwykłego kubka: z uszkami, ale bez dzióbka. Wybierz plastikowy model: jest lżejszy i nie można go stłuc. Nie pozwalaj dziecku na picie w pozycji półleżącej ani na chodzenie podczas picia, bo maluch może się zakrztusić.


Picie przez słomkę


Ważną umiejętnością, którą warto pomóc wyćwiczyć dziecku jest piecie przez słomkę. Maluchy uwielbiają sączyć swój ulubiony soczek w ten sposób, a przy tym trenują mięśnie potrzebne do prawidłowej wymowy. Jeśli chcesz, by twoje dziecko polubiło picie przez słomkę podawaj mu jak najczęściej soki z kartonika, które mają słomkę w zestawie.


Jedzenie z tubki


Kiedy twoje dziecko ukończy 14 miesięcy, daj mu szansę na samodzielne jedzenie owoców. Najlepsze są wtedy 100% musy owocowe w szczelnie zamkniętych, poręcznych tubkach, dzięki którym twój maluch samodzielnie zje porcję owoców. Zdecydowana większość posiłku znajdzie się w brzuszku Twojego dziecko a nie na śliniaku, niezależnie czy będzie go spożywał w domu czy na spacerze. Jedzenie z tubki jest także dobra zabawą i pomaga dziecku w rozwijaniu zdolności manualnych i budowaniu własnej wartości.


Bardzo ważne jest, by Twoje dziecko było samodzielne, dlatego musisz umożliwić mu każdą możliwą i dostępną formę radzenia sobie z jedzeniem.SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Marta Żylis

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Marta Żylis

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Marta Żylis

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Marta Żylis

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: