Przygotowanie dziecka do przedszkola

Autor:

Pójście malca do przedszkola jest niesamowicie ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. To nie tylko nowe miejsce, pani i koledzy, ale też trudny sprawdzian z kilkugodzinnej rozłąki z mamą i z tatą. Rodzice chcieliby dopomóc szkrabowi, żeby jego start był jak najlepszy. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę, żeby dobrze rozpocząć edukację przedszkolną?


Zaczynamy od niezmiernie ważnej nauki samodzielności. Pamiętajmy, że podczas pobytu dziecka w przedszkolu nie będzie nas przy nim, więc jego samopoczucie w dużej mierze będzie zależało od tego, na ile poradzi sobie samo. Wprawdzie będzie pani wychowawczyni i zapewne pani do pomocy, ale też dzieci sporo. Lepiej więc, jeśli nasz maluch zje obiad samodzielnie niż będzie czekał na podanie mu na łyżce.
Większość przedszkoli wymaga zresztą samodzielności nawet u najmniejszych przedszkolaków. Oczekuje się zazwyczaj, aby dziecko korzystało z nocnika/ toalety. Rzeczywiście, jest to czynność, którą powinna zostać wcześniej wytrenowana w domu. Oczywiście, w przedszkolu zdarzają się „wpadki”, ale to nie to samo, co ciągle korzystanie z pieluch. Wymagane jest również wspomniane już samodzielne jedzenie przy użyciu widelca i łyżki oraz picie z kubka. Dobrze, jeśli nauczymy malca ubierania się. Nie musi potrafić ubierać się w całości, ale przynajmniej pomóżmy mu, kupując buty na rzepy oraz rzeczy wygodne, łatwe do założenia.
W miarę możliwości pokażmy dziecku wcześniej nowe miejsce, weźmy udział w zajęciach adaptacyjnych, często organizowanych „na starcie”, zaprowadźmy malca na przy przedszkolny plac zabaw. Koniecznie nie zapominajmy o własnym pozytywnym nastawieniu. Dziecko wyczuje nasze obawy i lęki. Spróbujmy raczej cieszyć się ze szkrabem nowościami, fascynujmy się nimi, pokazujmy, że to, co go czeka, jest ciekawe. Wybierzmy się razem na zakupy do nowego miejsca (kapcie, worek). Absolutnie nie wolno nam straszyć malca przedszkolem, gdy w domu na przykład grymasi przy jedzeniu („W przedszkolu nie pozwolą ci na grymaszenie, oni cię tam nauczą”, itp.).
Zadbajmy też o przebieg rozstań. Warto jest pozostawiać malca wcześniej pod opieką inną niż mamina. Dobrą inwestycją jest nawiązywanie kontaktów społecznych, choćby w piaskownicy, ale nie na zasadzie „prowadzenia za rączkę”. Dziecko nieraz będzie doświadczać sytuacji konfliktowych, a rodzic nie może cały czas stać przy nim.
Same pożegnania w przedszkolu powinny być krótkie, choćby towarzyszyły mu łzy. To jest trudne doświadczenie dla malca, więc trzeba mu dać czas na oswojenie się.

SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Anna Chmielewska

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Anna Chmielewska

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Anna Chmielewska

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Anna Chmielewska

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: