Zabawki edukacyjne

Autor:

Za każdym razem, gdy wchodzimy do sklepu z zabawkami dla dzieci, nie wiemy, w jakim punkcie „zawiesić” wzrok. Producenci stworzyli już chyba wszystkie możliwe modele (choć jak to się dzieje, że wciąż pojawiają się nowe?), w przeróżnych kolorach i wersjach.


 
Z jednej strony mamy w czym wybierać, zwłaszcza gdy kupujemy prezent, z drugiej jednak strony trzeba zastanowienia, żeby zabawka nie była bezużyteczna. Nie chodzi o to, żeby wydać kolejne 100 złotych, ale o to, aby dziecko było zadowolone, zabawka służyła mu na długo, a przy tym spełniała funkcje edukacyjne.
Nie sposób wymienić wszystkie zabawki, które pomagają w rozwoju. W pierwszym roku życia będą nimi z pewnością grzechotki, maty edukacyjne, książeczki, piłeczki i klocki. Im maluch starszy, tym wybór coraz większy. Dobra zabawka angażuje różne zmysły dziecka, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, uczy nowych umiejętności. W zakupie pomogą oznaczenia na pudełkach, wskazujące na grupę wiekową szkrabów, dla których są przeznaczone.
Na pewno wielu z nas kupowało dziecku zabawkę. Nieraz długo szukaliśmy, dopytywaliśmy w różnych źródłach, ale w rezultacie okazywało się, że maluch okazał zainteresowanie na krótką chwilę.


Czym mamy więc kierować się przy zakupie?
- wiekiem malucha – niby oczywiste, ale czasami o tym zapominamy. Funkcje nie powinny być zbyt proste, ale też nie za trudne (mogą być wtedy przyczyną frustracji).
- potrzebami dziecka - niekiedy oznaczenia na opakowaniach są nieadekwatne do aktualnych zainteresowań pociechy. Dziewczynki, które lubią pchać przed sobą pojemnik z zabawkami są często gotowe na pierwsze wózeczki dla lalek mimo że wydawałoby się, że przydadzą się starszakom. Poza tym zabawki dla starszych grup wiekowych mogą sprawić dużo radości młodszym, jeśli będziemy im pomagać.
- prostotą – niestety określenie „zabawka edukacyjna” jest bardzo często nadużywane przez producentów, dzięki czemu mamy poczucie, że kupujemy wartościowy przedmiot. Tymczasem nadmierne nagromadzenie kolorów, dźwięków i funkcji „interaktywnych” w jednej rzeczy może po dłuższym czasie użytkowania męczyć. Zabawki powinny aktywizować dziecko, ale nie bawić się za nie.
- jakość wykonania – przedmiot, który zepsuje się po krótkim czasie na pewno nie przyniesie wiele radości. To, że drogie zabawki nie zawsze wzbudzają zainteresowanie szkrabów, nie oznacza, że mamy kupować byle co.


Dziecko nie potrzebuje do rozwoju zbyt dużo zabawek. Jego upodobania mogą zmieniać się bardzo szybko, a góra przedmiotów  rośnie. Nie zapominajmy, że mnóstwo świetnych przedmiotów znajdziemy w kuchni. Drewniana łyżka czy sitko są równie pasjonujące jak kolejna grająca zabawka.

SzukajBudowa domu – na czym warto oszczędzać, a czego należy unikać?

Autor: Anna Chmielewska

Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować kos

Czytaj dalej
Udostępnij:

Zegarki Pulsar – połączenie nowoczesnych rozwiązań z niezawodnym mechanizmem

Autor: Anna Chmielewska

Zegarki Pulsar od ponad 30 lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nietuzinkowy design. Dlaczego są

Czytaj dalej
Udostępnij:

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając z dzieckiem za granicę?

Autor: Anna Chmielewska

Nawet krótkie wycieczki z dzieckiem bywają prawdziwą przygodą. Jednak nie odnosi się to jedynie do wrażeń i wspomnieć, które już zawsze będą towar

Czytaj dalej
Udostępnij:

Bielizna przez wieki, czyli historia damskiego biustonosza

Autor: Anna Chmielewska

Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak spędzić wiosenny weekend w Warszawie

Autor: Anna Chmielewska

Wiosenna wycieczka do stolicy to doskonały pomysł. Miasto oferuje wiele atrakcji, które szczególnie o tej porze roku są warte zobaczenia. Można po

Czytaj dalej
Udostępnij: