W co bawić się z dzieckiem od 0 do 3 lat

Autor:

Zabawa jest nie tylko formą spędzania czasu. To ważna czynność w rozwoju dziecka, coś na kształt pracy dorosłych. My – pracujemy, dzieci – bawią się. Dlaczego zabawa akurat w ciągu trzech pierwszych lat życia? Bo wtedy rozwój przebiega niezwykle intensywnie.


 
Dziecko poznaje świat, a poprzez zabawę zdobywa mnóstwo nowych umiejętności. Trzeba więc proponować takie zabawy, żeby przyczyniały się do rozwoju różnych sfer.

W pierwszym roku życia uzależniamy zabawy od wieku maluszka. Inne zabawy proponujemy w 3.miesiącu życia, a inne w 11. Noworodkowi pokazujemy przedmioty w kontrastujących barwach, najlepiej w białej i czarnej, nawet jeśli będzie to tylko czarna kreska narysowana na kartce papieru. Kolejne miesiące są dobrym czasem na wprowadzenie karuzeli montowanej przy łóżeczku czy maty edukacyjnej. Ta ostatnia będzie służyć maluszkowi przez długi czas, dostarczając mnóstwa bodźców i wrażeń. Mata zachęca do przesuwania się w kierunku do zabawki, zawieszki kuszą wydawanymi dźwiękami i kolorami. Mata oddziałuje na maluszka wielozmysłowo. Często ulubionym elementem maty są plastikowe lusterka, w których dziecko przygląda się swojemu odbiciu.
Ponadto w pierwszym roku życia maleństwa bawimy się z nim kolorowymi grzechotkami, miękkimi piłeczkami, książeczkami z materiału, czyli wszystkim tym, co mały ciekawski może włożyć do buźki. Oczywiście, nie zapominamy o solidnej dawce okazywanej bliskości, czułości, łaskotaniu i przytulaniu.
Pamiętajmy też, że nasza pociecha poznaje świat. Interesuje się więc wszystkim tym, co go otacza, nawet drewnianą łyżką czy przelewaniem wody z kubka do kubka. Postarajmy się jednak dawkować wrażenia zmysłowe, gdyż nadmiar bodźców potrafi być bardzo męczący.

W drugim roku życia dominują książeczki. Maluszki lubią je oglądać, wertować strona po stronie, pokazując obrazki i naśladując różne odgłosy. Z dwulatkiem trzeba sporo rozmawiać.
Taki malec dużo się rusza. Proponujemy zabawy z balonem, piłką, korzystamy z rowerków dla najmłodszych, a dziewczynki ucieszą się z pewnością z wózka dla lalek. To dobry czas na zabawę klockami, instrumentami muzycznymi, a także wykonywanie prac plastycznych (rysowanie, malowanie farbami, ugniatanie masy solnej).

W trzecim roku życia możemy proponować zabawy z poprzedniego okresu. Niemniej trzylatka charakteryzuje już większa samodzielność w zabawie. Dzieci zwykle lubią bawić się w z rówieśnikami, zwłaszcza w zabawy tematyczne („w sklep”, „w dom”, itd.).

Pamiętajmy, że można bawić się świetnie z dzieckiem, śpiewając, tańcząc, wystukując rytm. Dobrym miejscem do zabawy są place zabaw.

SzukajChoroba AMD – jak się objawia i na czym polega jej leczenie?

Autor: Anna Chmielewska

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli inaczej AMD (Age-related Macular Degeneration) to choroba, która dotyka około 28% osób po 75. roku życia. W wyniku tej choroby

Czytaj dalej
Udostępnij:

Naturalne sposoby na potliwość

Autor: Anna Chmielewska

Pocenie się to naturalna funkcja organizmu. Podczas wydzielania potu następuje chłodzenie organizmu, co zapobiega jego przegrzewaniu się. Choć jest to zjawisko

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak rozpocząć zdrowy styl życia?

Autor: Anna Chmielewska

Wbrew opiniom sceptyków, zdrowy styl życia to nie moda, lecz świadomy i słuszny wybór coraz większej grupy osób. Dowiedz się, jak żyć zdrow

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wiedza nie jest darmowa, ale warto w nią zainwestować

Autor: Anna Chmielewska

Już od jakiegoś czasu wszyscy mają świadomość, że wiedza to tylko jeden z wielu typów aktywów. I tego, że jak każde aktywa, trzeba ją najpierw wyp

Czytaj dalej
Udostępnij: