W co bawić się z dzieckiem od 0 do 3 lat

Autor:

Zabawa jest nie tylko formą spędzania czasu. To ważna czynność w rozwoju dziecka, coś na kształt pracy dorosłych. My – pracujemy, dzieci – bawią się. Dlaczego zabawa akurat w ciągu trzech pierwszych lat życia? Bo wtedy rozwój przebiega niezwykle intensywnie.


 
Dziecko poznaje świat, a poprzez zabawę zdobywa mnóstwo nowych umiejętności. Trzeba więc proponować takie zabawy, żeby przyczyniały się do rozwoju różnych sfer.

W pierwszym roku życia uzależniamy zabawy od wieku maluszka. Inne zabawy proponujemy w 3.miesiącu życia, a inne w 11. Noworodkowi pokazujemy przedmioty w kontrastujących barwach, najlepiej w białej i czarnej, nawet jeśli będzie to tylko czarna kreska narysowana na kartce papieru. Kolejne miesiące są dobrym czasem na wprowadzenie karuzeli montowanej przy łóżeczku czy maty edukacyjnej. Ta ostatnia będzie służyć maluszkowi przez długi czas, dostarczając mnóstwa bodźców i wrażeń. Mata zachęca do przesuwania się w kierunku do zabawki, zawieszki kuszą wydawanymi dźwiękami i kolorami. Mata oddziałuje na maluszka wielozmysłowo. Często ulubionym elementem maty są plastikowe lusterka, w których dziecko przygląda się swojemu odbiciu.
Ponadto w pierwszym roku życia maleństwa bawimy się z nim kolorowymi grzechotkami, miękkimi piłeczkami, książeczkami z materiału, czyli wszystkim tym, co mały ciekawski może włożyć do buźki. Oczywiście, nie zapominamy o solidnej dawce okazywanej bliskości, czułości, łaskotaniu i przytulaniu.
Pamiętajmy też, że nasza pociecha poznaje świat. Interesuje się więc wszystkim tym, co go otacza, nawet drewnianą łyżką czy przelewaniem wody z kubka do kubka. Postarajmy się jednak dawkować wrażenia zmysłowe, gdyż nadmiar bodźców potrafi być bardzo męczący.

W drugim roku życia dominują książeczki. Maluszki lubią je oglądać, wertować strona po stronie, pokazując obrazki i naśladując różne odgłosy. Z dwulatkiem trzeba sporo rozmawiać.
Taki malec dużo się rusza. Proponujemy zabawy z balonem, piłką, korzystamy z rowerków dla najmłodszych, a dziewczynki ucieszą się z pewnością z wózka dla lalek. To dobry czas na zabawę klockami, instrumentami muzycznymi, a także wykonywanie prac plastycznych (rysowanie, malowanie farbami, ugniatanie masy solnej).

W trzecim roku życia możemy proponować zabawy z poprzedniego okresu. Niemniej trzylatka charakteryzuje już większa samodzielność w zabawie. Dzieci zwykle lubią bawić się w z rówieśnikami, zwłaszcza w zabawy tematyczne („w sklep”, „w dom”, itd.).

Pamiętajmy, że można bawić się świetnie z dzieckiem, śpiewając, tańcząc, wystukując rytm. Dobrym miejscem do zabawy są place zabaw.

SzukajBudowa domu – na czym warto oszczędzać, a czego należy unikać?

Autor: Anna Chmielewska

Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować kos

Czytaj dalej
Udostępnij:

Zegarki Pulsar – połączenie nowoczesnych rozwiązań z niezawodnym mechanizmem

Autor: Anna Chmielewska

Zegarki Pulsar od ponad 30 lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nietuzinkowy design. Dlaczego są

Czytaj dalej
Udostępnij:

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając z dzieckiem za granicę?

Autor: Anna Chmielewska

Nawet krótkie wycieczki z dzieckiem bywają prawdziwą przygodą. Jednak nie odnosi się to jedynie do wrażeń i wspomnieć, które już zawsze będą towar

Czytaj dalej
Udostępnij:

Bielizna przez wieki, czyli historia damskiego biustonosza

Autor: Anna Chmielewska

Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak spędzić wiosenny weekend w Warszawie

Autor: Anna Chmielewska

Wiosenna wycieczka do stolicy to doskonały pomysł. Miasto oferuje wiele atrakcji, które szczególnie o tej porze roku są warte zobaczenia. Można po

Czytaj dalej
Udostępnij: