Powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców

Autor:

Stało się. Podjęliście decyzję o rozstaniu. Jak powiedzieć o tym dzieciom i jak się do tego przygotować? Bo powiedzieć trzeba. Rozwód nigdy nie jest sprawą tylko dorosłych.


Temat rozwodu jest dla dziecko trudny i często niezrozumiały. Jak to się dzieje, że niemal przed chwilą było w domu dwoje rodziców, a teraz zostanie jeden? Wprawdzie kłócili się, ale teraz tylko mama lub tata będzie usypiać?
Zaplanujcie czas na spokojną rozmowę. Bądźcie przy niej razem, wyłączcie telewizor i telefony. Oczywiście, do rozmowy o rozwodzie przystąpcie, gdy jesteście tego stuprocentowo pewni, a nie dopiero zastanawiacie się nad rozstaniem. Dziecko musi wiedzieć, „na czym stoi”. Nigdy nie wymyślajcie historii o wyjeździe rodzica czy o bardzo angażującej pracy. Nie okłamujcie dziecka.
Wcześniej ustalcie między sobą, co chcecie dziecku powiedzieć. Absolutnie wystrzegajcie się przy nim bezsensownej dyskusji. Nie pozwólcie, żeby w momencie informowania o rozwodzie wybuchła kłótnia. Będzie wam łatwiej zachować spokój, gdy mniej więcej ustalicie, co i w jaki sposób chcecie powiedzieć. Róbcie to we wzajemnym szacunku. Nie oskarżajcie się nawzajem i zwracajcie się do siebie kulturalnie. Nie wytykajcie błędów i nie zgłębiajcie się w przyczyny rozstania. Pamiętajcie, że rozwód zmieni całe dalsze życie i trzeba będzie wypracować dobre relacje dziecka z obojgiem rodziców. Koniecznie trzeba zapewnić dziecko o miłości, że tak samo będziecie je kochać. Wytłumaczcie, że rozwód nie oznacza końca rodzicielstwa, że zmienią się stosunki między wami, ale nadal będziecie mamą i tatą. Możecie powiedzieć, że jest wam trudno.
Pozwólcie dziecku na wyrażenie emocji. Nierzadko pojawia się płacz, krzyk i agresja. Taka reakcja jest często odwleczona w czasie. Niekiedy maluch wydaje się być spokojny, wręcz wycofany, a emocje przejawia w innym środowisku, na przykład  w przedszkolu.
Dopuście też dziecko do zadawania pytań. Nie unikajcie odpowiedzi. Dziecko potrzebuje konkretów, musi wiedzieć jak będzie wyglądać jego przyszłość – czy zmieni się miejsce zamieszkania, z kim zamieszka, czy będzie widywać się z drugim rodzicem.
Nie pocieszajcie dziecka możliwością powrotu do siebie. Maluchowi trudno będzie pogodzić się z rozstaniem rodziców, ale jeszcze większą krzywdę wyrządzi życie w nadziei na odbudowę rodziny.
Zawsze starajcie się mówić o sobie nawzajem z szacunkiem i kulturą. Nie komentujcie przy dziecku postępowania, unikajcie kłótni. Relacje z każdym z rodziców mogą wpłynąć na późniejsze relacje z drugą płcią.

SzukajProfesjonalny filtr do basenu – jakie jest jego zastosowanie?

Autor: Anna Chmielewska

Korzystanie z basenu znajdującego się w ogrodzie daje gwarancję doskonałej zabawy dla całej rodziny, szczególnie podczas upalnego lata. Jednak, by m&oacu

Czytaj dalej
Udostępnij:

Leczenie przepukliny

Autor: Anna Chmielewska

Gdy powłoki jamy brzusznej zostaną osłabione, może dojść do przemieszczenia się organów wewnętrznych w miejsca, w których nie powinny się one znaj

Czytaj dalej
Udostępnij:

Wybierz naświetlacz LED

Autor: Anna Chmielewska

Odpowiednie oświetlenie domu, zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne jest bardzo istotne. Warto rozważyć na przykład wykorzystanie naświetlaczy LED.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Ferie w domu mogą być ciekawe!

Autor: Anna Chmielewska

Gdy wszyscy szkolny znajomy chwalą się swoimi planami na ferie, a tym, którzy spędzą je w domu, pojawia się w głowie jedna myśl – to będą najnudnie

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak powstała torba papierowa?

Autor: Anna Chmielewska

Torba papierowa jest dziś coraz częściej używana. Z jednej strony jest poręczna i wygodna, a dodatkowo pro ekologiczna. Moda na torby przyjazne środowisku stała

Czytaj dalej
Udostępnij: