Powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców

Autor:

Stało się. Podjęliście decyzję o rozstaniu. Jak powiedzieć o tym dzieciom i jak się do tego przygotować? Bo powiedzieć trzeba. Rozwód nigdy nie jest sprawą tylko dorosłych.


Temat rozwodu jest dla dziecko trudny i często niezrozumiały. Jak to się dzieje, że niemal przed chwilą było w domu dwoje rodziców, a teraz zostanie jeden? Wprawdzie kłócili się, ale teraz tylko mama lub tata będzie usypiać?
Zaplanujcie czas na spokojną rozmowę. Bądźcie przy niej razem, wyłączcie telewizor i telefony. Oczywiście, do rozmowy o rozwodzie przystąpcie, gdy jesteście tego stuprocentowo pewni, a nie dopiero zastanawiacie się nad rozstaniem. Dziecko musi wiedzieć, „na czym stoi”. Nigdy nie wymyślajcie historii o wyjeździe rodzica czy o bardzo angażującej pracy. Nie okłamujcie dziecka.
Wcześniej ustalcie między sobą, co chcecie dziecku powiedzieć. Absolutnie wystrzegajcie się przy nim bezsensownej dyskusji. Nie pozwólcie, żeby w momencie informowania o rozwodzie wybuchła kłótnia. Będzie wam łatwiej zachować spokój, gdy mniej więcej ustalicie, co i w jaki sposób chcecie powiedzieć. Róbcie to we wzajemnym szacunku. Nie oskarżajcie się nawzajem i zwracajcie się do siebie kulturalnie. Nie wytykajcie błędów i nie zgłębiajcie się w przyczyny rozstania. Pamiętajcie, że rozwód zmieni całe dalsze życie i trzeba będzie wypracować dobre relacje dziecka z obojgiem rodziców. Koniecznie trzeba zapewnić dziecko o miłości, że tak samo będziecie je kochać. Wytłumaczcie, że rozwód nie oznacza końca rodzicielstwa, że zmienią się stosunki między wami, ale nadal będziecie mamą i tatą. Możecie powiedzieć, że jest wam trudno.
Pozwólcie dziecku na wyrażenie emocji. Nierzadko pojawia się płacz, krzyk i agresja. Taka reakcja jest często odwleczona w czasie. Niekiedy maluch wydaje się być spokojny, wręcz wycofany, a emocje przejawia w innym środowisku, na przykład  w przedszkolu.
Dopuście też dziecko do zadawania pytań. Nie unikajcie odpowiedzi. Dziecko potrzebuje konkretów, musi wiedzieć jak będzie wyglądać jego przyszłość – czy zmieni się miejsce zamieszkania, z kim zamieszka, czy będzie widywać się z drugim rodzicem.
Nie pocieszajcie dziecka możliwością powrotu do siebie. Maluchowi trudno będzie pogodzić się z rozstaniem rodziców, ale jeszcze większą krzywdę wyrządzi życie w nadziei na odbudowę rodziny.
Zawsze starajcie się mówić o sobie nawzajem z szacunkiem i kulturą. Nie komentujcie przy dziecku postępowania, unikajcie kłótni. Relacje z każdym z rodziców mogą wpłynąć na późniejsze relacje z drugą płcią.

SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Anna Chmielewska

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Anna Chmielewska

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Anna Chmielewska

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Anna Chmielewska

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Anna Chmielewska

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: