Powiedzieć dziecku o rozwodzie rodziców

Autor:

Stało się. Podjęliście decyzję o rozstaniu. Jak powiedzieć o tym dzieciom i jak się do tego przygotować? Bo powiedzieć trzeba. Rozwód nigdy nie jest sprawą tylko dorosłych.


Temat rozwodu jest dla dziecko trudny i często niezrozumiały. Jak to się dzieje, że niemal przed chwilą było w domu dwoje rodziców, a teraz zostanie jeden? Wprawdzie kłócili się, ale teraz tylko mama lub tata będzie usypiać?
Zaplanujcie czas na spokojną rozmowę. Bądźcie przy niej razem, wyłączcie telewizor i telefony. Oczywiście, do rozmowy o rozwodzie przystąpcie, gdy jesteście tego stuprocentowo pewni, a nie dopiero zastanawiacie się nad rozstaniem. Dziecko musi wiedzieć, „na czym stoi”. Nigdy nie wymyślajcie historii o wyjeździe rodzica czy o bardzo angażującej pracy. Nie okłamujcie dziecka.
Wcześniej ustalcie między sobą, co chcecie dziecku powiedzieć. Absolutnie wystrzegajcie się przy nim bezsensownej dyskusji. Nie pozwólcie, żeby w momencie informowania o rozwodzie wybuchła kłótnia. Będzie wam łatwiej zachować spokój, gdy mniej więcej ustalicie, co i w jaki sposób chcecie powiedzieć. Róbcie to we wzajemnym szacunku. Nie oskarżajcie się nawzajem i zwracajcie się do siebie kulturalnie. Nie wytykajcie błędów i nie zgłębiajcie się w przyczyny rozstania. Pamiętajcie, że rozwód zmieni całe dalsze życie i trzeba będzie wypracować dobre relacje dziecka z obojgiem rodziców. Koniecznie trzeba zapewnić dziecko o miłości, że tak samo będziecie je kochać. Wytłumaczcie, że rozwód nie oznacza końca rodzicielstwa, że zmienią się stosunki między wami, ale nadal będziecie mamą i tatą. Możecie powiedzieć, że jest wam trudno.
Pozwólcie dziecku na wyrażenie emocji. Nierzadko pojawia się płacz, krzyk i agresja. Taka reakcja jest często odwleczona w czasie. Niekiedy maluch wydaje się być spokojny, wręcz wycofany, a emocje przejawia w innym środowisku, na przykład  w przedszkolu.
Dopuście też dziecko do zadawania pytań. Nie unikajcie odpowiedzi. Dziecko potrzebuje konkretów, musi wiedzieć jak będzie wyglądać jego przyszłość – czy zmieni się miejsce zamieszkania, z kim zamieszka, czy będzie widywać się z drugim rodzicem.
Nie pocieszajcie dziecka możliwością powrotu do siebie. Maluchowi trudno będzie pogodzić się z rozstaniem rodziców, ale jeszcze większą krzywdę wyrządzi życie w nadziei na odbudowę rodziny.
Zawsze starajcie się mówić o sobie nawzajem z szacunkiem i kulturą. Nie komentujcie przy dziecku postępowania, unikajcie kłótni. Relacje z każdym z rodziców mogą wpłynąć na późniejsze relacje z drugą płcią.

SzukajTrendy w odzieży damskiej w 2018 roku

Autor: Anna Chmielewska

Za oknami lato, a w sklepach aż roi się od nowych kolekcji ubrań. Czasami trudno połapać się, które aspekty odzieży będą przewijać się najczęściej i spra

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak wybrać tapetę do pomieszczenia?

Autor: Anna Chmielewska

Tapeta to jeden z elementów ozdobnych, który można spotkać w wielu mieszkaniach i domach. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to dodatek o charakter

Czytaj dalej
Udostępnij:

Najmodniejsza marka damskich zegarków

Autor: Anna Chmielewska

Zegarki już jakiś czas temu przestały być tylko i wyłącznie urządzeniami odpowiedzialnymi za wskazywanie godziny i stały się ważnym elementem garderoby. Dzisiaj

Czytaj dalej
Udostępnij:

Dlaczego warto nosić sandały?

Autor: Anna Chmielewska

Latem temperatury często przekraczają 30 stopni Celsjusza, a palące słońce sprawia, że ciało silnie się poci. W upalne dni powinno się zakładać nie tylko lekkie

Czytaj dalej
Udostępnij:

6 makijażowych trików, które musisz znać

Autor: Anna Chmielewska

Chyba większość z nas, fanek modnego i precyzyjnego makijażu, chce wyglądać olśniewająco bez długich przygotowań. Czy to możliwe? No jasne! Wystarczy, że zastos

Czytaj dalej
Udostępnij: