Kluby mam

Autor:

Prędzej lub później młode mamy zaczynają odczuwać potrzebę wyjścia z domu. Maluszek rośnie, a nas zaczyna trochę przytłaczać powtarzalność każdego dnia. Nie wszystkie kobiety mają przynajmniej kilka znajomych, z którymi mogą regularnie spotykać się na przykład na kawie. I tu z pomocą przychodzą kluby mam.



Kluby takie są generalnie miejscem spotkań matek. Tutaj można porozmawiać z innymi mamami i spędzić przyjemnie czas, oddając się różnym zajęciom. Mamy udzielają sobie wzajemnie wsparcia, wysłuchują, pocieszają. Każda z nich zmierza się z macierzyństwem, a kluby dają cudowną możliwość podzielenia się tym wszystkim z innymi. Ważne jest to, że można znaleźć zrozumienie, a nieraz natknąć się na bardzo pomocne wskazówki. Panie dzielą się doświadczeniami i rozwiązaniami w konkretnych sytuacjach. Dzieci w tym czasie mogą się bawić, a nawet uczestniczyć wraz z mamą w zajęciach, więc nie ma potrzeby organizowania mu dodatkowej opieki.


Spotkania w klubach mam są szczególnym czasem „wyrwania się” od obowiązków domowych. Przy okazji można nabyć nowe umiejętności (np. wiązanie chusty) oraz wziąć udział w ciekawym warsztacie. Spotkaniom przewodniczą nierzadko różnego typu specjaliści. A rozmawiać można o wszystkim – o kolce, poczuciu zmęczenia, nieprzespanych nocach, o braku pomysłów na zabawy z dzieckiem czy o codziennych dylematach.
Największym utrudnieniem jest z pewnością sama dostępność (a raczej jej brak) klubów dla mam. Łatwiej jest znaleźć takie miejsce w większych miastach. Niemniej brak klubu w miejscu zamieszkania młodej mamy nie jest problemem nie do pokonania. Wystarczy trochę samozaparcia i można samodzielnie założyć taki klub! Jest to dziedzina, w której niejedna mama rozwinęła swoje zdolności organizacyjne! Na początek trzeba znaleźć miejsce do powstania klubu. Dobrze jest zapytać władze lokalne (np. burmistrzów) czy domy kultury. Potem trzeba poszukać chętnych mam. Drogi dostępu są różne. Zawiązywaniu wielu znajomości służą fora internetowe. Potem mamy same przychodzą, dowiadując się o klubie od znajomych, z lokalnych gazet czy ulotek.


Oczywiście, kluby mam są miejscem przyjacielskich spotkań, nie przynoszą więc korzyści materialnych. Mamy nastawione są na miło spędzany czas, a organizatorki umożliwiają im to. Dla założycielek klubów liczy się przede wszystkim satysfakcja z działania i poczucie sprawstwa. Chodzi o stworzenie warunków, w których młode mamy pobędą w grupie i zobaczą, że nie są osamotnione ze swoimi problemami. Kluby są też miejscem nawiązywania trwałych przyjaźni na lata.

Szukaj



Jak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Anna Chmielewska

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Anna Chmielewska

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Anna Chmielewska

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Anna Chmielewska

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Anna Chmielewska

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: