Syndrom Dziecka Potrząsanego

Autor:

Syndrom Dziecka Potrząsanego jest terminem oznaczającym zespół objawów, do których doprowadza gwałtowne potrząsanie lub/i uderzenie malucha w głowę. Niewątpliwie jest formą przemocy wobec tych najmniejszych.Lekarze używają zamiennego określenia „zamierzony uraz głowy”. Przyjmuje się, że delikatne podrzucanie dziecka do góry (w formie zabawowej) nie jest powiązane ze syndromem dziecka potrząsanego. Brak świadomości rodziców, a zwłaszcza ich nieumiejętność radzenia sobie z agresją i złością, może być za to przyczyną kalectwa u dziecka.
Oczywiście, zespół objawów uzależniony jest od siły potrząsania bądź uderzenia oraz od ich czasu trwania. Niewielkie symptomy obejmują: drażliwość, ospałość, brak apetytu i wymioty, natomiast bardzo poważne: napady padaczkowe, spowolnioną akcję serca, śpiączkę, a nawet śmierć. Potrząsanie wywołuje więc często zmiany w mózgu na skutek uszkodzeń komórek mózgowych. Dochodzi również do krwiaków w siatkówce oczu oraz problemów ze słuchem. Objawami syndromu dziecka potrząsanego są również złamania kości czy siniaki, szczególnie w miejscach przytrzymywania dziecka.
Zespół dziecka potrząsanego jest przyczyną występowania późniejszych upośledzeń. Dziecko takie ma często problemy z nauką lub z zachowaniem. Upośledzenie może też być skrajnie głębokie, z jednoczesnym paraliżem, sztywnością mięśni bądź ślepotą.


Według statystyk najczęściej potrząsaniu ulegają maleństwa pomiędzy 6.tygodniem a 4.miesiącem życia. Dziecko płacze wtedy dość dużo, z powodów niezrozumiałych dla opiekunów, z związku z czym narasta ich gniew i frustracja. W odruchu bezsilności potrząsają płaczącym maluszkiem. W efekcie potrząsania dziecko staje się ospałe i jakby spokojniejsze (wiemy już, że są to niewielkie symptomy syndromu dziecka potrząsanego), co utwierdza opiekunów w tym, że ich taktyka jest dobra. Syndrom jest najczęściej rozpoznawalny u małych dzieci do lat 3. Potrząsanie wywołuje u nich tak dramatyczne konsekwencje głównie na skutek specyfiki budowy główki (dużej i ciężkiej w odniesieniu do reszty ciała, słabych mięśni szyi, nie potrafiących jeszcze utrzymywać ciężaru głowy, a także delikatnych naczyń krwionośnych).
Syndrom Dziecka Potrząsanego jest dość trudny do zdiagnozowania. Lekarzom często jest brak wystarczających dowodów. Poza tym zwłaszcza niewielkie symptomy syndromu mogą wskazywać na wiele innych dolegliwości. Lekarz podejrzewający wystąpienie syndromu u dziecka, jest zobowiązany do kontaktu z opieką społeczną lub z policją.


SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Anna Chmielewska

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Anna Chmielewska

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Anna Chmielewska

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Anna Chmielewska

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Anna Chmielewska

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: