Pierwsze wyzwanie dla ucznia – sprawdzian szóstoklasisty

Autor:

W 2015 roku uczniów czeka nowy sprawdzian szóstoklasisty, w odróżnieniu od lat poprzednich, dzieci już na tym poziomie będą musiały zmierzyć się z językiem obcym. Nowy egzamin został również podzielony na dwie części. Już teraz wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak pomóc dziecku w przygotowaniach do pierwszego, tak poważnego wyzwania – możliwości jest naprawdę wiele.


Jak będzie wyglądał nowy sprawdzian szóstoklasisty?


W odróżnieniu od egzaminów z poprzednich lat, ten w 2015 roku będzie również wymagał od dzieci wykazania się wiedzą z języka obcego. Zgodnie z ustaleniami dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej sprawdzian rozpocznie się 1 kwietnia o godzinie 9:00 – pierwszą częścią egzaminu będzie rozwiązywanie zadań z języka polskiego oraz matematyki. Uczniowie będą mieli do swojej dyspozycji 80 minut. Druga część będzie obejmować zagadnienia z języka obcego nowożytnego i rozpocznie się o godzinie 11:45. Na rozwiązanie zadań szóstoklasiści będą mieć 45 minut.


Zaświadczenie o wynikach ze sprawdzianu szóstoklasisty uczeń otrzyma w dniu zakończenia roku szkolnego. Zgodnie z nowymi zasadami, na dokumencie znajdą się cztery wyniki: ogólny z części pierwszej; szczegółowy z: języka polskiego,matematyki i języka obcego. Wszystkie dane będą wyrażone w procentach. Wysokość wyników z tego sprawdzianu będzie podstawowym kryterium przyjęć uczniów do gimnazjum, dlatego tak ważne jest, by dziecko otrzymało jak najwyższą wartość procentową. Podczas przygotowań do egzaminu z pomocą dziecku może iść sam rodzic, korepetytor lub kurs przygotowujący.


Przygotowania do egzaminu – jak wesprzeć dziecko?


Raczej trudno sobie wyobrazić szóstoklasistę samodzielnie motywującego się do codziennej nauki. Wydaję się, że jedynym pewnym rozwiązaniem podczas przygotowań jest wsparcie osoby dorosłej. Może to być rodzic, jednak najlepiej, gdyby była to osoba doświadczona w nauczaniu.


Chociaż poziom zadań na sprawdzianie nie powinien być problematyczny dla rodzica, to sposób motywowania dziecka do nauki lub przekazywania wiedzy może pozostawiać wiele do życzenia. Z pewnością dużym wsparciem dla każdego rodzica mogą być testy online, które pomogą przygotować plan działań. Jednak kolejnym kłopotem może być wygospodarowanie większej ilości czasu dla dziecka, dlatego też rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomocy profesjonalnego korepetytora lub zapisanie dziecka na kursy przygotowujące.


Indywidualny korepetytor lub kurs szóstoklasisty prowadzony przez m.in. oddział Edun Korepetycje w Ostrowcu Świętokrzyskim, to jeszcze lepsze wsparcie dla ucznia przygotowującego się do sprawdzianu. Na zajęciach z profesjonalnym korepetytorem dziecko nie tylko powtórzy i zrozumie zagadnienia egzaminacyjne, ale również będzie miało możliwość ćwiczenia na rzeczywistych arkuszach. Ponadto, nauczyciele bazując na swoim doświadczeniu, zwrócą uwagę ucznia na haczyki egzaminacyjne oraz podpowiedzą jak efektywnie się uczyć. Dobry korepetytor potrafi również zmotywować dziecko oraz nauczyć go zarządzać czasem podczas rozwiązywania zadań na sprawdzianie.


Egzamin szóstoklasisty to pierwsze poważne wyzwanie dla każdego ucznia. Stres oraz brak odpowiedniego przygotowania mogą spowodować, że dziecko uzyska wyniki poniżej swoich możliwości. Dlatego warto, by rodzic albo samodzielnie pomógł szóstoklasiście lub zapisał go na kurs przygotowujący lub zatrudnił wykwalifikowanego korepetytora. Taka pomoc z pewnością otworzy dziecku drogę do dobrego gimnazjum.

SzukajInspiracje na lepszy sex

Autor: rm

Każda poważna relacja damsko-męska powinna opierać się na wzajemnym zrozumieniu i udanym pożyciu intymnym. Zazwyczaj na początku związku w sypialni aż iskrzy, a

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sneakersy - buty nie tylko do uprawiania sportu

Autor: rm

Buty do garnituru, buty wyjściowe, buty domowe, buty plażowe, buty sportowe – niegdyś te kategorie były przestrzegane bardzo ściśle, dziś nieco straciły n

Czytaj dalej
Udostępnij:

Rooibos - sięgnij po zdrowie

Autor: rm

Picie herbat i naparów jest nie tylko przyjemnością, ale również pozytywnym oddziaływaniem na cały organizm.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezenty ślubne okiem Młodej Pary - co aktualnie jest modne?

Autor: rm

Trudno jest wymyślić prezent dla Pary Młodej. Na szczęście, Internet pełen jest inspiracji.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry? Co robić, gdy jednak się pojawią? Krótki poradnik

Autor: rm

Przebarwienia skóry zwykle są tylko defektem kosmetycznym, aczkolwiek mogą być jednym z objawów niektórych schorzeń. Bez względu na przyczy

Czytaj dalej
Udostępnij: