Autor:   Dodano: 2009-01-19
Newsletter:    
Strona główna > Dział: Mamą być > Artykuł: Dobra zabawa na ciufcia.pl

Dobra zabawa na ciufcia.pl

Zabawa jest podstawową formą aktywności dziecka, jak również powszechną i naturalna formą spędzania przez nie czasu. Często nie zastanawiamy się nad jej znaczeniem, a przecież odgrywa ogromną rolę w rozwoju społecznym, poznawczym a także fizycznym małego człowieka. Aktywności związane z zabawą pojawiają się u malucha na długo przed trzecim rokiem życia, ponieważ dobra zabawa jest tak potrzebna dziecku jak jedzenie, ubranie czy sen.

Dobra zabawa na ciufcia.pl

Dobra zabawa to taka, która oprócz sprawiania radości jednocześnie uczy i rozwija wspomagając tym samym naturalny rozwój dziecka. Właściwa zabawa, pod opieką mądrego i świadomego rodzica przyczynia się do rozwoju społecznego, poprzez uczenie określonych form zachowania, współpracy czy umiejętności dzielenia się z innymi, poznawczego - uczy postrzegania kształtów, kolorów, rozmiarów i struktury przedmiotów, a także psychofizycznego poprzez wspomaganie rozwoju koordynacji ruchowej i sprawności manualnej. – podkreśla Jacek Jegierski, psycholog i współtwórca serwisu ciufcia.pl.

Zabawa małego dziecka pojawia się spontanicznie, a w wyniku współdziałania z rodzicem staje się jeszcze bardziej wartościowa. Dziecko obserwuje uważnie codzienne zachowania dorosłych, czynności, które wykonują, a następnie wiernie odtwarza zaobserwowane działanie, dopominając się wcześniej widzianych przedmiotów. Dlatego ważne jest, aby rodzic mądrze wprowadzał malucha w nieznany mu świat. Język zabawy jest podstawowym językiem rozwoju dzieci, poznawania swoich emocji i stanów.
Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie zabawek czy aktywności do wieku i zainteresowań dziecka. Nie jest wskazane nadmierne przeforsowanie zadaniami przewyższającymi możliwości poznawcze malucha, ale równie niekorzystne jest niedostarczanie nowych stymulacji. Jak zatem znaleźć złoty środek?

Wg koncepcji J. Huizingi, ważne jest, aby zabawa przenikała do dziedzin życia społecznego. Każda z zabaw musi być w aspekcie pedagogicznym odpowiednio sterowana na początku przez rodziców, a potem przez nauczycieli - zarówno w przedszkolu jak i w szkole. Najważniejsza grupa zabaw to te o charakterze dydaktycznym oraz dotyczące ról społecznych. Zabawy w rolę rozwijają zdolności naśladowania, wyobraźnię, umiejętność kojarzenia wiadomości i faktów, logicznego rozumowania. Natomiast zabawy o zabarwieniu dydaktycznym mają na celu naukę. Są niezbędne dla rozwoju umysłowego, kształcą umiejętności spostrzegania, zapamiętywania, wyciągania wniosków, zapoznają z pewnymi pojęciami - np. wielkościami czy liczbami. Do tych zabaw pomocne są dziecku różnorodne zabawki typu układanki, łamigłówki. Zabawy typu domino uczą myślenia, kojarzenia i spostrzegawczości, a rebusy rozwijają pamięć.

Gry i zabawy stworzone na potrzeby serwisu Ciufcia.pl zostały podzielone na 2 kategorie wiekowe: 2-4 lata oraz 4-6 lat, ponieważ dzieci w wieku przedszkolnym bardzo szybko się rozwijają i takie rozróżnienie jest istotne. Atrakcyjna i przyjazna dzieciom forma graficzna przyczynia się do rozwoju kreatywności, jednocześnie dzieci bawiąc się uczą. Dzieci w wieku 2-4 lata dopiero zaczynają korzystać ze zdolności do tworzenia umysłowych reprezentacji rzeczywistości, dlatego też zabawy dla tej grupy wiekowej tylko w małym stopniu wymagają tej umiejętności. Pozwalają za to na manipulację elementami rzeczywistości wirtualnej na podobnych zasadach jak w rzeczywistości. Znalazły się tu także gry, których głównym celem jest ćwiczenie podstaw posługiwania się myszką.

Dzieci w wieku 4-6 lat zaczynają już powoli poznawać litery i cyfry, rozpoczynają pierwsze wysiłki mające na celu oponowanie trudnych sztuk czytania, pisania i liczenia. Zabawy dla przedszkolaków w tej grupie wiekowej maja za zadanie wspierać wszechstronny rozwój dziecka, dlatego też w serwisie znajdują się zarówno gry poszerzające wiedzę jak i rozwijające kreatywność oraz po prostu rozrywkowe, bo w końcu o zabawę nam chodzi. Dzięki zabawie, zarówno dzieci jak i rodzice wiele zyskują.  Wspólna zabawa rodziców z dzieckiem jest potrzebna dziecku - ponieważ wspomaga jego rozwój, natomiast rodzicom -dostarcza wielu informacji na temat rozwoju malucha.Zapraszamy do dyskusji...Doskonale znamy ta stronke z moja córeczka.Codziennie bawimy sie na niej po 2 godz.Moja córka uczy sie przez zabawe i juz umie liczyc do 10ciu majac zaledwie 3 lata.My sobie upatrzyliśmy z synkiem grę, w kórej można oglądać niebo.bardzo fajny serwis. Polecam bo zrobiony przez psychologaMusze przyznac ze nie zanłam wczesniej ciufci i wiem ze to był bład bo teraz widze jak moje dziecko swietnie sie na niej bawi.Twój komentarz dodaj


Inne artykuły:
Piersi indyka z owocami Jaką dietę wybrać, aby opóźnić proces starzenia? Kolekcja Rafała Kowalskiego ile kalorii ma Naturalnie i skutecznie dla maluchów i bystrzaków Wielofunkcyjny termometr elektroniczny Pancakes z owocami Zmierzch – Stephenie Meyer Ziaja med Bielizna Róża Expert Lift - Linia napinająca i modelująca kontur twarzy Postanowienia z datą realizacji Dobra zabawa na ciufcia.pl Wiosna 2009 w TATUUM Kodak rozszerza ofertę cyfrowych aparatów fotograficznych wyposażonych w funkcję Smart Capture Najnowszy raport UNICEF o sytuacji dzieci na świecie Karnawał wenecki w Muzeum Śląskim ERAZABAN - Rewolucja w leczeniu opryszczki Postanowienia noworoczne Prosto do celu z asystentem Nowy Rok Wietnamski - TET 2009 - KONCERT MITCH&MITCH !

Moda

Galeria

Color Freek na wiosnę Nowa kolekcja fryzur Schwarzkopf Album Polish Hair Design Świąteczna kolekcja akcesoriów kuchennych

Tagi:

-
Tagi:zabawy - rozwoju - zabawa - dzieci - dziecka - malucha - wieku - umiejętności - rozwijają - dobra - dlatego - ważne - rozwój - zabaw - zarówno - dziecku - przez - aktywności - ciufcia - także - rzeczywistości - ponieważ - wiekowej - zdolności - natomiast - dydaktycznym - rodziców - zaczynają - kojarzenia - zachowania - potrzebna - życia - małego - formą - jednocześnie - przyczynia - serwisu - przedmiotów - poprzez - społecznego - bardzo - ważne jest - dobra zabawa - jest aby - dlatego też - zabawy dla - serwisu ciufcia - potrzebna dziecku - rozwój dziecka - przyczynia się -
REKLAMA    KONTAKT    PARTNERZY    REDAKCJA    Regulamin i polityka prywatności   ebook   mapa serwisu mieszkanie gdańsk
© 2004 - 2014 Herbert Grossfuss Media