Urządzamy pokój dla maleństwa

Autor:

Jeżeli już wiesz, że spodziewasz się maleństwa to gratulacje! Masz teraz przed sobą kilka miesięcy na to, by należycie przygotować się na przyjście na świat nowego domownika.

Fot. cudownelata.pl

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja dla jego rodziców i wszystkich domowników, którzy będą musieli od tej pory przyzwyczaić się do nowych zasad, jakie zapanują w Waszym domu. Trzeba będzie wziąć pod uwagę, że maluszek będzie potrzebował jak najwięcej spokoju i ciszy, a także swojego miejsca, gdzie nikt nie będzie mu jej zakłócał.

Najwięcej radości przyszłym rodzicom zwykle sprawia przygotowanie pokoiku dla swojego maleństwa. Możemy wtedy puścić wodze fantazji i stworzyć najpiękniejsze i zazwyczaj „najsłodsze” miejsce w całym domu. Sklepy z akcesoriami dziecięcymi kuszą nas czarującymi tapetami, mebelkami, dekoracjami, które same się proszą, by znaleźć się w nowo aranżowanym przez nas przybytku. Nie możemy jednak mieć wszystkiego! Poza tym dla niemowlęcia nie będzie miało różnicy, jakiego koloru ma łóżeczko, czy odcień ścian. Bywa, że wszelkie dekoracje nad łóżeczkiem maluszka także nie mają wcale dla niego najlepszego wpływu. Często urządzając pokoik dla swojej pociechy zapominamy o tym, że będziemy musiały utrzymać go w czystości i częściej go sprzątać. Wszelkie dekoracje, falbanki, czy udziwnienia bywają zwykle jedynie siedliskiem kurzu i musimy wziąć to pod uwagę.

Z pewnością na samym początku zabierzemy się do odnowienia pokoju i pomalowania w nim ścian. Tapety zazwyczaj zbierają więcej kurzu i za parę lat, gdy maluch podrośnie trzeba będzie ją zrywać i cekolować ponownie ścianę, by nałożyć nową tapetę lub farbę. Na samym początku, jeżeli pomalujemy pokoik farbą nie będziemy mieli takich problemów- przemalować kolor zawsze będzie nam łatwiej. Pamiętajmy również o przemyślanym doborze jej koloru. Pokoik dziecięcy nie powinien być krzykliwy i powinien panować w nim spokój. Wybierajmy raczej stonowane i pastelowe odcienie. Zawsze sprawdzają się beże, kremy, błękity, seledyn, czy jasny róż.

Następnym krokiem będzie wybór łóżeczka. Zwróćmy uwagę na to, że nasze maleństwo będzie bardzo szybko rosło i łóżeczko nie wystarczy mu na długo. Nie warto dlatego wydawać na nie majątku albo zainwestować od razu w większe łóżeczko. Należy zwrócić uwagę no to, by zakupione łóżeczko posiadało atesty instytucji zajmujących się bezpieczeństwem mebli dziecięcych. Mebel nie powinien sprawiać nam także żadnych problemów, związanych z obserwowaniem maleństwa, podczas jego snu oraz powinien zapewniać odpowiednie zabezpieczenie uniemożliwiające dziecku wyjście z niego bez naszej wiedzy. Należy dokładnie sprawdzić wszelkie zdobienia, by nie stały się w przyszłości zagrożeniem dla chcącego się wydostać maluszka. Łóżeczko musi być również odporne na przyszłe skoki i zabawę.

Kolejny ważnym zakupem jest stolik do przewijania niemowlęcia. Jeżeli mamy w pokoiku więcej miejsca możemy kupić naprawdę porządny sprzęt, który zajmuje trochę więcej przestrzeni. Będzie jednak o wiele wygodniejszy dla mamy. Są również na rynku same rozkładane deski do przewijania, które mogą być alternatywą w przypadku mniejszego mieszkania.

Wygodny fotel również powinien znaleźć się w nowym pokoju. Najlepiej taki z podnóżkiem. Mama będzie musiała mieć miejsce, w którym w ciszy i spokoju będzie mogła nakarmić maleństwo i utulić, gdy nie będzie mogło zasnąć lub dostanie kolki.

Zwróćmy także uwagę na to, by oświetlenie w pokoju nie było zbyt intensywne i rażące- nie powinno utrudniać dziecku zasypiania.

Jeżeli pokoik znajduje się na piętrze lub chcemy zamykać do niego drzwi, podczas snu dziecka, powinniśmy zainwestować w najnowsze wynalazki, takie jak elektroniczna niania, monitor oddechu czy video monitor. Ułatwiają one kontrolę snu naszego maluszka i zawiadamiają nas, gdy tylko dziecko zacznie płakać lub straci oddech.

Podczas urządzania pokoiku dla swojej pociechy pamiętajmy o tym, by wziąć pod uwagę fakt, że dzieci bardzo szybko rosną i wnętrze powinno być przystosowane do wieku dziecka, bez potrzeb generalnego remontu. Powodzenia w urządzaniu!

SzukajBudowa domu – na czym warto oszczędzać, a czego należy unikać?

Autor: Natalia Tyszka

Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować kos

Czytaj dalej
Udostępnij:

Zegarki Pulsar – połączenie nowoczesnych rozwiązań z niezawodnym mechanizmem

Autor: Natalia Tyszka

Zegarki Pulsar od ponad 30 lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nietuzinkowy design. Dlaczego są

Czytaj dalej
Udostępnij:

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając z dzieckiem za granicę?

Autor: Natalia Tyszka

Nawet krótkie wycieczki z dzieckiem bywają prawdziwą przygodą. Jednak nie odnosi się to jedynie do wrażeń i wspomnieć, które już zawsze będą towar

Czytaj dalej
Udostępnij:

Bielizna przez wieki, czyli historia damskiego biustonosza

Autor: Natalia Tyszka

Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak spędzić wiosenny weekend w Warszawie

Autor: Natalia Tyszka

Wiosenna wycieczka do stolicy to doskonały pomysł. Miasto oferuje wiele atrakcji, które szczególnie o tej porze roku są warte zobaczenia. Można po

Czytaj dalej
Udostępnij: