Słówko o karmieniu piersią

Autor:

Jeżeli spodziewasz się w niedługim czasie maleństwa z pewnością chcesz się należycie przygotować na jego przyjście i dowiedzieć się jak najwięcej o porodzie, pielęgnacji noworodka, a także o karmieniu piersią, które wydaje się dla każdej z nas zupełnie naturalnym procesem.

Istnieje wiele przekonań odnośnie długości karmienia, diety, jaką powinna stosować matka oraz przeciwwskazań do karmienia piersią dziecka. Postaramy się rozwiać kilka Waszych wątpliwości i przedstawić wskazówki, które mogą okazać się przydatne po porodzie.

Wbrew pozorom pierwsze karmienie piersią nie jest jedynie bezproblemowym instynktem, bowiem potrafi sprawiać kłopoty niektórym świeżo upieczonym mamom. Najlepiej, aby pierwsze karmienie odbyło się zaraz po przyjściu noworodka na świat, a najpóźniej dwie godziny po porodzie. Dziecko wtedy powinno leżeć na brzuchu mamy, bezpośrednio dotykając jej ciała. Instynktownie po jakimś czasie zaczyna szukać sutka i wykonuje ruchy ssące. Kiedy chwyci ją już ustami i zacznie spożywać pokarm, zwykle w tej pozycji zasypia. Pierwsze karmienie to jedne z najprzyjemniejszych uczuć po porodzie. Jest zarazem pierwszym bliskim kontaktem matki i dziecka, dzięki któremu nawiązuje się najbliższa więź. Zwykle nauka ssania trwa około dwóch dni. W tym czasie mama i niemowlę nawzajem od siebie uczą się tej sztuki. Po powrocie do domu najważniejsze dla młodej mamy jest intymne miejsce, gdzie będzie mogła w ciszy i spokoju nakarmić swoje maleństwo. Nie bez znaczenia będzie również wygodny strój oraz odpowiedni stanik dla kobiet podczas laktacji. Podczas karmienia piersią najważniejsze, abyśmy karmiły maluszka z obu piersi. Za każdym razem należy poczekać, aż jednak pierś zostanie opróżniona do końca, by podać dziecku drugą.

Warto wiedzieć, że karmienie piersią jest zdrowe nie tylko dla naszego dziecka, ale także dla nas samych. Naturalny pokarm jest idealnie dostosowany do potrzeb organizmu niemowlęcia. Mleko matki zapewnia mu harmonijny rozwój, wspomaga układ trawienny i chroni maluszka przed różnymi bakteriami, alergenami czy infekcjami. Udowodniono także, że naturalne karmienie piersią potrafi stymulować intelektualny i emocjonalny rozwój dziecka. Wpływa na jego zdolności przyswajania informacji i przyspiesza jego samodzielność. Dla mamy także nie jest ono bez znaczenia. Po pierwsze to najwygodniejsza i najtańsza forma karmienia maluszka bez potrzeby zbędnego przyrządzania specjalnych kaszek, papek czy odpowiednio zbilansowanego mleka. Pomaga nam to także pozbyć się tkanki tłuszczowej, a także chroni nas przed anemią oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i osteoporozę.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka mleko matki powinno mu w zupełności wystarczyć i nie należy podawać mu nic oprócz naturalnego pokarmu. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia możemy zacząć podawać naszej pociesze owoce, jarzyny, bezglutenowe zboża (kukurydza, niektóre gatunki gryki, ryż), następnie mięsa. Koło ósmego miesiąca można zacząć podać gotowane żółtko, a całe jajko w końcu pierwszego roku życia. Każdy nowy produkt wprowadza się pojedynczo i w niewielkiej ilości, podając pierś przed każdym posiłkiem. Do ukończenia pierwszego roku życia dziecko nie może otrzymywać mleka krowiego czy koziego i produktów z nich pochodzących, a także zbóż zawierających gluten i owoców cytrusowych, które mogą wywoływać u niego alergię.

Nie ma praktycznie przeciwwskazań do karmienia naturalnego, jeżeli chodzi o leczenie i niektóre choroby. Te, które dyskwalifikują nas do karmienia swojego maluszka to: niewydolność krążenia IV stopnia, aktywna gruźlica, zakażenie wirusem HIV, wirusowe zapalenie wątroby. Należy powiadomić jednak lekarza przepisującego nam jakiekolwiek leki o tym, że karmimy piersią.

Podczas karmienia należy także zwrócić uwagę na to, co jemy. Dieta powinna być bogata w białko oraz tłuszcze nienasycone, a także witaminy takie jak: witamina C, B1, B2, PP, B6, kwas foliowy, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, jod. Kobieta karmiąca piersią powinna przyzwyczaić się do spożywania od około 4 do pięciu mniejszych posiłków dziennie. W jadłospisie powinny naleźć się przetwory mleczne, twaróg, żółty ser, pieczywo razowe, kasze, ryż, ziemniaki, ryby, soki, chude mięso, wędliny, a także warzywa i owoce.

Nie ma powodów do obaw o powrót do wyglądu piersi z okresu przed ciążą. Jeżeli nie mamy problemów z nadprodukcją pokarmu, po zakończeniu karmienia w okresie od czterech do sześciu miesięcy piersi powinny wrócić do normy. Aby przyspieszyć ich naturalny wygląd możemy także postawić na odpowiednie ćwiczenia i masaże. Bardzo dobrym sposobem na ujędrnienie piersi są regularnie wykonywane pompki.

SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Natalia Tyszka

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Natalia Tyszka

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Natalia Tyszka

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Natalia Tyszka

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Natalia Tyszka

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: