Szkoła rodzenia- wszystko, co powinnaś wiedzieć

Autor:

Kiedy zachodzimy w ciąże, w pewnym jej etapie zaczynamy zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej szkoły rodzenia. Gdy przygotowujemy się do pierwszego porodu, nie mamy jeszcze doświadczenia w kwestii doboru najodpowiedniejszego miejsca. Zadajemy sobie wiele pytań, związanych z naszymi oczekiwaniami od tego rodzaju placówki oraz programu zająć, w jakim chcemy uczestniczyć. Na pytania, jakie warunki powinna spełniać taka szkoła oraz kiedy powinnyśmy się do niej zapisać odpowiemy Wam poniżej.


Na samym początku ciąży warto już zacząć rozglądać się za szkołą rodzenia w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Warto w tym celu popytać inne kobiety i znajome, które już mają to za sobą i wymienią się z nami swoimi doświadczeniami. Głównym założeniem każdej szkoły rodzenia powinno być psychiczne i fizyczne przygotowanie obojga z rodziców do czynnego udziału w porodzie, a także zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w przełomowych godzinach jego życia. Zajęcia są zwykle szczególnie polecane dla par, które decydują się na poród rodzinny i czynny udział partnera w przyjściu na świat nowego potomka.

Szkoły rodzenia zwykle posiadają podobny program i rozkład zajęć. Ich celem jest przekazanie przyszłym mamom wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących ciąży, porodu, połogu, a także pielęgnacji i żywienia noworodka. Omawiają szczegółowo, co będzie się działo z naszym ciałem zaraz po przyjściu maleństwa na świat. Nauczymy się kąpać, karmić i przewijać maluszka oraz dowiemy się wszystkiego na temat diety karmiącej mamy. Bardzo istotne są również same ćwiczenia ogólnorozwojowe, relaksacyjne, nauka oddychania i parcia. Co najważniejsze uczestnictwo w zajęciach, w szkole rodzenia daje nam możliwość kontaktu z innymi ciężarnymi, pozwala na wymianę cennych doświadczeń i dzięki temu buduje poczucie wspólnoty z innymi osobami oczekującymi na narodziny dziecka.

W szkole rodzenia nauka teoretyczna powinna przeplatać się z praktyką. Oprócz nauki oddychania i parcia w niektórych szkołach partner uczy się przydatnego podczas porodu masażu. Dobre szkoły rodzenia dają również możliwość zwiedzenia oddziału położniczego, doradzają, na jaki typ porodu najlepiej się zdecydować (w wodzie, domowy, rodzinny), informują o możliwych środkach przeciwbólowych oraz wszelkich dodatkowych kosztach.

Kiedy się zapisać?


O samym zapisie do szkoły rodzenia warto pomyśleć już na początku ciąży, aby znaleźć odpowiedni kurs i wolne miejsca. Zalecane jest rozpoczęcie zajęć około 24 tygodnia ciąży. Warto namówić partnera, by na spotkania uczęszczał z nami- pozwoli to przede wszystkim  na to, by rodzice obydwoje przygotowywali się na przyjście dziecka na świat. Przy zapisie wymaga się z reguły zaświadczenia od lekarza prowadzącego o możliwości wykonywania przez kobietę ćwiczeń. Koszt zwykle waha się od około 200 do 500 zł za kurs, który obejmuje około 20-25 spotkań.

SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Natalia Tyszka

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Natalia Tyszka

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Natalia Tyszka

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Natalia Tyszka

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Natalia Tyszka

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: