Nie doprowadź do infekcji w czasie ciąży

Autor:

Wiadomość o ciąży zawsze wywołuje ogromne emocje. Niejednokrotnie wywraca nasze życie „do góry nogami”. W jednej chwili zmieniają się nasze priorytety, podejście do codziennych spraw i własnego zdrowia. Okres ciąży to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Aby móc w pełni cieszyć się z uroków macierzyństwa i szczęśliwie urodzić zdrowe maleństwo, należy nie tylko zdrowo się odżywiać i unikać stresów, ale najważniejsze są regularne wizyty u lekarza ginekologa. Istotne są systematyczne badania oraz szeroko pojęta profilaktyka.


Każda z nas zmagała się niejednokrotnie w życiu z infekcją pochwy. Nawet te łagodne mogą być one szczególnie groźne w czasie ciąży, często przebiegając bezobjawowo związane są z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu (tj. do 37 tygodnia ciąży). Ich przyczyną są najczęściej: drożdżakowe zapalenie pochwy (grzybica), rzęsistkowica, zakażenie wirusem HPV. Infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych, a ich niebezpiecznym następstwem może być erytroplakia, czyli tzw. nadżerka. Na wygląd i stan szyjki macicy wpływają przebyte wcześniej porody, poronienia i związane z tym uszkodzenia mechaniczne szyjki macicy, antykoncepcja hormonalna, przebyta antybiotykoterapia, ryzykowne zachowania seksualne (np. częste zmiany partnerów wiążą się z większym ryzykiem zakażenia wirusem HPV, opryszczką narządów płciowych, rzęsistkowicą czy chlamydiozą). Częściej nieprawidłowe obrazy dotyczące nabłonka szyjki macicy obserwuje się u kobiet stosujących tampony higieniczne, spermicydy, kapturki naszyjkowe lub krążki pochwowe.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele probiotyków, które mogą przyjmować ciężarne. W Europie ginekolodzy stosują witaminę C oraz kwas mlekowy w postaci tabletek dopochwowych w wielu sytuacjach np.: po kuracjach antybiotykowych, w trakcie stosowania leków antykoncepcyjnych, czy podczas ciąży. Ich pozytywny wpływ na ekosystem układu moczowo-płciowego został potwierdzony badaniami klinicznymi.

Witamina C (kwas askorbowy) pełni kluczową rolę w ponad 300 procesach zachodzących w ludzkim organizmie. W związku z tym można ją nazwać witaminą życia. Witamina C między innymi aktywizuje system immunologiczny, czyli pobudza wzrost i sprawność komórek odpornościowych. Dlatego jej niedobory mogą znacznie osłabić nasz organizm. Jej działanie jest nieocenione, gdyż w trakcie infekcji jest typowym przeciwutleniaczem redukującym ilość wolnych rodników tlenowych, które mają destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie każdej komórki naszego ciała. Dopochwowe podanie kwasu askorbowego nie tylko zapobiega stanom zapalnym, ale ma również pozytywny wpływ w zapobieganiu przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych. Jest to możliwe dzięki korzystnemu wpływowi witaminy C na strukturę kolagenu błon płodowych.

Pałeczki kwasu mlekowego występują natomiast w mikroflorze jamy ustnej, we wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego, w układzie moczowo-płciowym, a szczególnie często kolonizują pochwę u kobiet.

W wyniku wielu badań udało się wyselekcjonować szczepy o szczególnie korzystnych właściwościach, za które przede wszystkim uważa się antagonistyczne działanie wobec innych drobnoustrojów a w szczególności tych, które są chorobotwórcze dla człowieka.

Szczególnie okres zimy to czas wzmożonej częstości zachorowań na grypę czy inne infekcje wirusowe, których powikłania wymagają zastosowania antybiotyków. Niestety antybiotyki wyjaławiają organizm, co może skutkować naruszeniem prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie, a tym samym prowadzić do infekcji dróg rodnych chorobotwórczymi mikroorganizmami. Co możemy zrobić, żeby nie doprowadzić infekcji? Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie probiotyków, które znajdziemy w aptece bez recepty (Feminella Vagi C, LaciBios Femina). Zachęcamy również do przeczytania artykułu, w którym mowa o innych istotnych radach dla przyszłych mam.



Szukaj



Jak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Natalia Tyszka

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Natalia Tyszka

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Natalia Tyszka

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Natalia Tyszka

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Natalia Tyszka

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: