Jak zmierzyć temperaturę maluszkowi?

Autor:

Sezon grypowy mamy w pełni. Szczególnie ciężko jest uchronić nasze pociechy przed złapaniem infekcji. W takich przypadka nie obejdzie się bez pomiaru temperatury, który u chorego, niespokojnego dziecka musi być błyskawiczny i dokładny.


Pamiętając o tym, że metoda sprawdzania gorączki poprzez przyłożenie ręki do czoła nie zawsze jest skuteczna, zainwestujmy w odpowiedni termometr. Najlepszym rozwiązaniem będzie termometr elektroniczny, który szybko i sprawnie mierzy temperaturę.

Temperaturę ciała mierzymy codziennie rano i wieczorem, o tej samej porze. W razie potrzeby także w południe i późnym wieczorem. Wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i użytego termometru. Powinniśmy wyczuć monet, aby zmierzyć naszemu maluszkowi gorączkę. Podczas choroby dzieci zwykle są marudne i rozdrażnione, dlatego musimy wybrać odpowiedni moment na pomiar. Dziecko powinno być spokojne, nie krzyczeć. Inaczej pomiar mógłby być niedokładny i wskazywałby temperaturę podwyższoną wskutek ruchu. Pod pachą mierzymy temperaturę raczej u już starszych dzieci. Czas mierzenia wynosi wtedy zwykle nie mniej niż 5 minut. Pediatrzy zalecają, by dzieciom do 5 roku życia mierzyć temperaturę w odbytnicy, bo taki pomiar jest najdokładniejszy. Musi on trwać ok. 2 minut. Końcówkę termometru trzeba wcześniej posmarować wazeliną i wsuwać ją bardzo powoli, ostrożnie. Pamiętajmy jednak, że temperatura w odbycie jest wyższa o 0,5 st. C od tej pod pachą czy w ustach.

Obecne nowoczesne termometry elektroniczne (np. Termometr Topcom ‘5 w 1’), bądź na podczerwień wystarczy na chwilkę przytknąć do czoła albo ucha – w tym celu nie ma nawet potrzeby wybudzania dziecka ze snu. W zależności od przedziału, w którym zawiera się temperatura, wyniki wskazania są prezentowane również graficznie np. w trzech barwach: zielonej (temperatura w normie), żółtej (podwyższona) lub czerwonej (gorączka), i dodatkowo opatrzone emotikonami (czyli buziami wyrażającymi radość, stan neutralny i niepokój).

Tego typu nowe wynalazki umożliwiają również sprawdzanie czy jedzenie, mleko lub inny napój dla dziecka jest odpowiednio ciepły, należy umieścić końcówkę urządzenia w naczyniu, nad powierzchnią (ważne, by nie dotykać jego ścianek ani zawartości). Podobnie postępujemy przygotowując kąpiel. Za pomocą urządzenia można ponadto zmierzyć temperaturę panującą w pokoju dziecka. Dodatkowe wskaźniki, o których informuje urządzenie, to godzina i data.

SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Natalia Tyszka

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Natalia Tyszka

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Natalia Tyszka

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Natalia Tyszka

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Natalia Tyszka

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: