Bezpieczne ferie Twojego dziecka

Autor:

Wiele dzieciaków w tym roku ferie spędza na zimowiskach czy organizowanych obozach. Pogoda sama zachęca do wyjazdów na narty i naukę sportów zimowych. Dla wielu rodziców takie wyjazd to pierwsza rozłąka ze swoim maluchem. Kiedy dziecko już nie może doczekać się wyjazdu, my jesteśmy pełni obaw o jego bezpieczeństwo.Wiele niepokoju dotyczy warunków, w jakich podczas zimowisk będą mieszkać dzieci. Od lat mówi się też o kontrolach autokarów, które dowożą pociechy na miejsce zimowego odpoczynku. Kiedy jednak sprawdzimy już organizatorów, kierowców, środki komunikacji i sprzęt, z którego korzystać będzie nasze dziecko nie zapomnijmy o jeszcze jednym aspekcie bezpieczeństwa malucha.

Najważniejszą rzeczą jest wpojenie dziecku, aby nie było zbyt ufne w stosunku do obcych czy nowo poznanych osób. Może zdarzyć się tak, że dzieci poza kontrolą opiekunów wpadną na różne niebezpieczne pomysły, nie posiadając świadomości ich późniejszych konsekwencji. Dlatego tak istotną sprawą jest nauczenie dziecka sprawnej oceny sytuacji i jego bezpieczeństwa.

Jak przygotować dziecko do bezpiecznych ferii?


Przed każdym samodzielnym wyjazdem powinniśmy przeprowadzić z naszą pociechą krótką rozmowę na temat tego, jak ustrzec się nieprzyjemnych sytuacji, które mogą popsuć nastrój podczas zimowych eskapad. Trzymanie się kilka prostych zasad pozwoli naszemu dziecku długo czerpać energię z białego szaleństwa.

Jacek Wołk – ekspert ds. bezpieczeństwa, Dyrektor Regionu Centralnego firmy G4S, udziela rad dzieciom i rodzicom:  W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci powinniśmy pamiętać o tym, żeby je od dziecka przygotowywać do umiejętnej oceny bezpieczeństwa w swoim otoczeniu. Wyjazdy bez rodziców są świetnym momentem na ćwiczenie i wypracowanie nawyków, które także będą pomocne w dorosłym życiu, zatem w trakcie rozmowy przekażcie poniższe rady dziecku – polecam wydrukowanie ich i spakowanie do plecaka małego podróżnika, zatem:

•    Nie noś wszystkich pieniędzy przy sobie.
•    Umieść banknoty w kilku kieszeniach i portfelach.
•    Nie chwal się wszystkim tym, co zabrałeś ze sobą na wyjazd: telefon komórkowy, iPod, aparat fotograficzny, kwota pieniędzy itp.
•    Wycisz telefon komórkowy – rozmawiaj wtedy, kiedy jest to konieczne.
•    Umówcie się z dzieckiem, że codziennie o danej godzinie będziecie do siebie dzwonić albo podczas czasu wolnego na zimowisku umów się zawsze na telefon.
•    Dokumenty i pieniądze noś na piersi tak, aby cały czas mieć je pod kontrolą.
•    Zawsze zamykaj plecak/torebkę  -  nie zostawiaj bez opieki.
•    Nigdzie nie chodź sam – zawsze informuj opiekuna, gdzie będziesz.
•    Do wszystkich bagaży, portfela, pokrowca na aparat itp. – włóż kartki z kontaktem do osoby dorosłej.
•    Napisz dla dziecka kilka kartek z dokładnym adresem pobytu i telefonem do opiekuna. Rozłóżcie te karteczki np. w kieszenie – tak żeby dziecko miało je przy sobie.
•    Staraj się wyposażyć dzieci w karty bankomatowe /jest to możliwe od 13. roku życia/
•    Przypomnij o ostrożności podczas zawierania nowych znajomości.
•    Podczas zabaw w klubach i dyskotekach nie rozstawaj się ze swoją szklanką – unikniesz dosypania niechcianych substancji np. tzw. pigułki gwałtu.
•    Pilnuj się wychowawcy i reszty grupy.
•    Zapisz dla siebie dokładny adres i telefon do miejsca pobytu oraz kontakt bezpośrednio do opiekuna.

SzukajBudowa domu – na czym warto oszczędzać, a czego należy unikać?

Autor: Emilia Bolska

Budujesz dom jednorodzinny i zależy ci na uzyskaniu maksymalnych oszczędności? Masz ograniczony budżet i zastanawiasz się w jaki sposób można zoptymalizować kos

Czytaj dalej
Udostępnij:

Zegarki Pulsar – połączenie nowoczesnych rozwiązań z niezawodnym mechanizmem

Autor: Emilia Bolska

Zegarki Pulsar od ponad 30 lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób, które cenią nowoczesne rozwiązania technologiczne i nietuzinkowy design. Dlaczego są

Czytaj dalej
Udostępnij:

O czym trzeba pamiętać, wyjeżdżając z dzieckiem za granicę?

Autor: Emilia Bolska

Nawet krótkie wycieczki z dzieckiem bywają prawdziwą przygodą. Jednak nie odnosi się to jedynie do wrażeń i wspomnieć, które już zawsze będą towar

Czytaj dalej
Udostępnij:

Bielizna przez wieki, czyli historia damskiego biustonosza

Autor: Emilia Bolska

Bielizna, szczególnie damski biustonosz, towarzyszy damom już od starożytności. Dlaczego panie potrzebują tego elementu bielizny? Jak zmieniał się przez

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak spędzić wiosenny weekend w Warszawie

Autor: Emilia Bolska

Wiosenna wycieczka do stolicy to doskonały pomysł. Miasto oferuje wiele atrakcji, które szczególnie o tej porze roku są warte zobaczenia. Można po

Czytaj dalej
Udostępnij: