Posag dla Twojego dziecka na miarę XXI wieku

Autor:

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było w przyszłości szczęśliwe. Chce jak najlepiej potrafi ułatwić mu start w dorosłe życie i przy tym w jakiś sposób wyposażyć je w dorosłość. Renomowana uczelnia, własne mieszkanie to tylko początek listy życzeń większości z nas. Chociaż instytucja posagu, w formie sprzed lat, nie ma wiele wspólnego ze znaną nam rzeczywistością, to w swojej unowocześnionej postaci, staje się jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie dziecku bezpiecznej przyszłości.


Zakładając rodzinę stajemy przed trudnym zadaniem wychowania i edukacji naszych dzieci. Chcąc, by jak najlepiej zapewnić pociechom idealne warunki do rozwoju niejednokrotnie musimy jak rodzice zaangażować w ten cel duże środki finansowe. W jaki sposób przygotować się na takie wydatki, bez konieczności rezygnacji z własnych marzeń oraz planów? Jak zapewnić dziecku lepszy start w dorosłe życie? Jednym z rozwiązań, dzięki którym rodzice mogą zabezpieczyć przyszłości swoich dzieci stało się ubezpieczenie posagowe. Pozwala ono na bezpieczne gromadzenie kapitału, który w przyszłości zasili rachunek dziecka. Wpłacane systematycznie środki czekają do momentu, kiedy dziecko osiągnie wskazany w umowie wiek, np.: pełnoletniość. W ten sposób rodzice zyskują gwarancję, że ich dziecko jest zabezpieczone od strony finansowej w momencie rozpoczęcia dorosłego życia.

Nowoczesny posag krok po kroku

Do tej pory w Polsce, pomimo dużego zainteresowania ubezpieczeniami posagowymi, nie było to nigdy rozwiązanie popularne. Ludzie podchodzili do niego z rezerwą, ponieważ nie wiedzieli, na co dokładnie przeznaczane są ich pieniądze. Obawiali się również skomplikowanej procedury ubezpieczeniowej i niejasnych warunków umowy.  – tłumaczy Agnieszka Rudnicka, Commercial Product Manager w ING Życie. Ubezpieczenie posagowe łączy w sobie ochronę życia z inwestycją. Oznacza to, że składka ubezpieczeniowa składa się z dwóch części. Pierwsza – inwestycyjna, przeznaczona jest na budowanie kwoty gwarantowanej, czyli tej, która zostanie wypłacona na koniec umowy. Natomiast część ochronna zabezpiecza zgromadzenie środków, nawet w wypadku śmierci rodzica, jego niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. O tym jak procentowo zostanie podzielona składka ubezpieczony wie od początku umowy, gdyż podział ten zależy od jego wieku i okresu, na jaki umowę zawiera. Ubezpieczenie pozwala na dopasowanie jego okresu do konkretnych wydarzeń w życiu rodzica np. przejścia na emeryturę, lub dziecka np. rozpoczęcia nauki w gimnazjum, osiągnięcia pełnoletniości, rozpoczęcia studiów. Dodatkowo przez cały czas trwania ubezpieczenia istnieje możliwość wypłaty do 20% zgromadzonej sumy. Kolejną zaletą jest to, że wypłata dla klienta na zakończenie umowy nie jest pomniejszana o 19% podatek Belki  – dodaje Agnieszka Rudnicka.

Jak to właściwie działa?

Plan systematycznego inwestowania, poprzez regularne wpłacanie relatywnie niedużych kwot, gwarantuje ustaloną na początku umowy kwotę i daje możliwość uzyskania dodatkowego zysku naliczanego co roku. Około 95% środków inwestowanych jest w sprawdzone i ściśle określone przepisami papiery wartościowe. Oznacza to, że są one w pełni bezpieczne. Maksymalnie 5% środków przeznaczanych jest na inwestycje o wyższym stopniu ryzyka, dzięki czemu zwiększa się szansa uzyskania zysków. Załóżmy, że 35–letni rodzic, posiadający 3-letnie dziecko, decyduje się na ubezpieczenie posagowe. W przypadku 15-letniej umowy i składki w wysokości 250 zł miesięcznie, 25 zł przeznaczanych jest na ochronę, a pozostałe 225 zł buduje przyszły kapitał dziecka. Na koniec umowy rodzic otrzyma co najmniej sumę zainwestowanych środków, czyli 41 400 zł oraz naliczany rocznie zysk. Część ochronna ubezpieczenia zabezpieczy natomiast przyszłość dziecka, nawet w przypadku śmierci rodzica. Oczywiście nie jest to sytuacja, o której chcemy rozmyślać, jednak warto pamiętać o tym, że rolą ubezpieczenia jest nas chronić w każdej sytuacji. Jeśli któregoś z rodziców zabraknie, pomimo że składki nie były płacone, całą kwotę gwarantowaną, wraz z potencjalnym zyskiem otrzyma pełnoletnie już dziecko – wyjaśnia Agnieszka Rudnicka.

Ubezpieczenie posagowe, chociaż w pierwszej chwili może wydawać się skomplikowanym produktem, w rzeczywistości stanowi proste i skuteczne narzędzie, pozwalające zadbać o przyszłość naszych dzieci. W opinii samych rodziców, najczęściej wybierany miesięczny system opłacania składek doskonale mobilizuje do systematycznego oszczędzania, nawet jeśli wpłacane kwoty są minimalne. 

SzukajJak odmienić wygląd telefonu komórkowego?

Autor: Natalia Tyszka

Dostępne na rynku telefony komórkowe są łudząco do siebie podobne. Producenci z reguły ulepszają i zmieniają ich wnętrza – dodając co raz to nowe funkcje.

Czytaj dalej
Udostępnij:

Sposoby na parkę damską

Autor: Natalia Tyszka

Sezonowe trendy zawsze przykuwają naszą uwagę, jednak ich kupno nie zawsze jest najlepszym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy sporo kosztują. Czasem warto

Czytaj dalej
Udostępnij:

Jak urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka?

Autor: Natalia Tyszka

Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić ideal

Czytaj dalej
Udostępnij:

Prezent, dla stęsknionej mamy, czyli fotokalendarz

Autor: Natalia Tyszka

Większość matek w pewnym momencie życia doświadcza syndromu opuszczonego gniazda. Dorosłe dzieci wyprowadzają się z domu, wyjeżdżają na studia, za granicę lub z

Czytaj dalej
Udostępnij:

Odchudzasz się? Pamiętaj, że kalorie nie są twoim wrogiem!

Autor: Natalia Tyszka

Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Ocz

Czytaj dalej
Udostępnij: